Przejdź do treści

CELE I ZASADY DZIAŁALNOŚCI SKKT PTTK „TRZYCATEK”

Celem Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego jest organizacja podstawowej działalności turystycznej i krajoznawczej wśród uczniów LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach a w szczególności:

  • umożliwianie zainteresowanym uczniom zrzeszenia się w PTTK i korzystania w pierwszej kolejności z wszystkich form działalności Towarzystwa,
  •  szerzenie kultury turystyki, wykorzystując poznawcze, wypoczynkowe walory wędrownictwa,
  •  krzewienie zamiłowań krajoznawczych i umiejętności turystycznych,
  •  stwarzanie warunków ułatwiających członkom PTTK wędrowanie i działalność krajoznawczą,
  •  upowszechnianie systemu odznak służących rozwojowi zainteresowań krajoznawczo-turystycznych członków PTTK,
  •  integracja osób preferujących podobny styl spędzania wolnego czasu,
  •  propagowanie aktywnych form wypoczynku,
  •  zdobywanie umiejętności i wiedzy przez udział w różnego rodzaju formach wycieczek.

Koło działa zgodnie z wewnętrznym regulaminem PTTK (załącznik do uchwały ZG PTTK nr 83\XV\2002), minimalnie może liczyć 10 członków opłacających regularnie  składki ustalane corocznie przez ZG PTTK. W działalności Koła mogą brać udział osoby nie zrzeszone – z zastrzeżeniem , że nie korzystają z ulg przysługujących członkom PTTK.
Koło posiada swoje władze : Zarząd Koła i Komisja Rewizyjna (czas i sposób wyborów określa regulamin PTTK). Koło posiada swojego opiekuna, koordynuje on działania Koła i czuwa nad jego właściwym funkcjonowaniem. Funkcję tę obecnie pełni: pan Miłosz Zelek.


Artykuły

wrz
26
2021
"Jesień wokół Hrobaczej"

Kontynuujemy rozpoczęty w ubiegłym roku, a przerwany pandemią, cykl wycieczek "Jesień wokół Hrobaczej". Dzisiaj przeszliśmy drugą z trzech planowanych tras. Ruszyliśmy od parku dworskiego, gdzie miała prapremiera wiersza dedykowanego Zuzi, do kapliczki Pod Panienką, później do Kamieniołomu (nowo wyznaczonym zielonym szlakiem), skąd dotarliśmy nad Wilczy Staw, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękną daglezję (o "cytrynowym zapachu"- sprawdźcie sami, że roztarte igły mają taką woń). Warto tutaj wspomnieć o przecudownym "och" Pauliny, kiedy doprowadzona z zamkniętymi oczami pod taflę Wilczego Stawu zobaczyła jego niepowtarzalny urok. 

cze
13
2021
Babia Góra została zdobyta

Trudne podejście na Sokolicę, później Kępa i długie wypłaszczenie na Diablak- Babia Góra została zdobyta- 1725 m n.p.m. zakończyło tegoroczny sezon wycieczek SK PTT LO Baczyńskiego. Pogoda nam sprzyjała, temperatura 19 stopni Celsjusza, lekki wiatr (jak na masyw Babiej), słońce niezbyt intensywne. Wokół rozciągały się piękne panoramy w kierunku Gorcy, Tatr, Beskidu Wyspowego, Śląskiego i Małego, a obok ciągnęły się piękne kobierce sasanki alpejskiej. Kwintesencja wędrowania. Później zejście przez Bronę, Markowe Szczawiny do Zawoja Markowe. Tam czekało na nas ognisko i kiełbaski, przygotowane przez organizatorów akcji "Sprzątamy Beskidy z PTT 2021". Naszym wędrowaniem również przyłączyliśmy się do niej. W sumie na trasie zebraliśmy około 40 litrów śmieci. Oby wszystkie szlaki były tylko tak "zaśmiecone". Dziękujemy za wspólne wędrowanie i do zobaczenia na kolejnych szczytach.

paź
8
2020
Kurs dla wychowawców wypoczynku

W niedzielę 24 marca zakończyła się kolejna edycja kursu dla wychowawców wypoczynku. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy poznali przepisy prawa oraz szczegółowe wymagania stawiane opiekunom dzieci i młodzież. W części praktycznej, na sali gimnastycznej, zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego prowadzenia gier i zabaw rekreacyjnych oraz sportowych. Całość dopełnił wyjazd szkoleniowy do Węgierskiej Górki, podczas którego zdobywali w praktyce umiejętności właściwej organizacji wycieczki w zależności od grupy wiekowej. Zajęcia ukończyło 16 uczniów, którzy po zakończeniu szkoły nabędą prawo do opieki nad dziećmi i młodzieżą szkolną podczas wypoczynku na obozach i koloniach. Powodzenia

lis
11
2019
BIAŁO/CZERWONE WĘDROWANIE 2019

Mieliśmy okazję uczestniczyć dzisiaj w dwóch projektach: pierwszym było „biało/czerwone wędrowanie” z PTT, a drugim pokonanie kolejnego etapu Małego Szlaku Beskidzkiego. Trasa: Rzyki Jagódki- Schronisko PTTK pod Groniem Jana Pawła II- Leskowiec- Rozejście szlaków pod Smrekowicą- Rzyki Praciaki (3:45 h 10.8 km) nie była wymagająca, ale topniejący śnieg- z jednej strony sprawiał radość, a z drugiej przemoczył nam buty (do tego stopnia, ze niektórzy zrezygnowali ze skarpet).

wrz
22
2019
POCZĄTEK MSB

Wczorajszy dzień zachęcał do wędrówek. Grupa członków Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego ruszyła na pierwsze wyjście w tym roku/sezonie szkolnym. Trasa była krótka (około 10 kilometrów) i wiodła z Kóz do Porąbki. Zainicjowała ona jednak dłuższy projekt. Jeżeli czas i siły pozwolą, to do końca roku chcielibyśmy przejść Mały Szlak Beskidzki (szlak o długości 137 kilometrów, znakowany kolorem czerwonym, biegnący od Straconki w Bielsku-Białej po Luboń Wielki- obok Rabki). Jest to czwartym pod względem długości szlak polskich Karpat. Prowadzi przez tereny Beskidu Małego, Makowskiego i Wyspowego. Damy radę 

Maj
19
2019
WOKÓŁ BABIEJ GÓRY

Wspólnie z wolontariuszami z PTT w minioną sobotę, 18 maja, sprzątaliśmy szlaki w rejonie Babiej Góry. Na całe szczęście sprzyjała nam pogoda, a drobny deszcz nie popsuł humorów. Szczególną radość sprawiał śnieg, nie zawsze w maju można ulepić bałwana, czy porzucać się śnieżkami. Mogliśmy też przeprowadzić tradycyjny dla naszego Koła „chrzest” dla nowych wędrowców. Tym razem cztery osoby zmierzyły się z dziesięcioma zadaniami i otrzymały mianowanie na członka SK PTT Trzycatek wraz z górskimi imionami „Pomidor o wielu twarzach” i „Górskie Trojaczki”.

mar
25
2019
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SKKT PTTK „TRZYCATEK”/ SK PTT

2001:

  • przeprowadzenie obozu wędrownego w Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki;
  • zorganizowanie II Rajdu Szkół Średnich Bielska Białej i Powiatu Bielskiego na Stożek;
  • zorganizowanie VII Rajdu „O Srebrną Kózkę” LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach na Hrobaczą Łąkę;
  • przeprowadzenie spotkania dla opiekunów SKKT „Organizacja rajdów szkolnych metodą projektów.”;
  • organizacja konkursu propagującego lokalne krajoznawstwo i turystykę pod wspólnym tytułem „Moja mała Ojczyzna — Kozy”: IV konkurs „Kozy w fotografii na przełomie wieków”;
  • organizacja konkursu „Kościół pod wezwaniem św. św. Szymona i Judy Tadeusza w 100-lecie swojego powstania.” wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką w Kozach;
mar
18
2019
Sobota w Gorcach

W sobotę, 16 marca, SK PTT LO Baczyńskiego rozpoczęło sezon wycieczek w 2019 roku. Tym razem celem były Gorce: Muzeum Władysława Orkana, Bacówka na Maciejowej, a na końcu- pomnik Św. Mikołaja w Rabce (gdzie każdy po cichu o coś poprosił). Prawie przez całą drogę dojazdową swoimi opowieściami, historyjkami umilał nam czas nasz przewodnik – p. Miłosz Zelek. Ale, jak to nauczyciel, nie omieszkał na koniec zrobić nam „zaliczenia”. Zdaliśmy – znaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania. Brawo!!! 

Maj
30
2018
„PROWADZĘ NA SZCZYT” 2018

W dniu dzisiejszym p. Agata Zielińska, długoletnia opiekunka SK PTT, odebrała Wyróżnienie przyznawane przez Zarząd Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Prowadzę na Szczyt…” dla osób, które wnoszą szczególny wkład w promowanie turystyki, wiedzy o górach oraz wartości związanych z krajoznawstwem wśród mieszkańców Gminy Kozy. Wyróżnienie ma na celu docenienie wkładu turystów-społeczników oraz ma być wyrazem uznania i wdzięczności. GRATULUJEMY 

mar
5
2018
Wycieczka na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.)

Trzy Szkolne Koła z koziańskich szkół: Groniczki przy SP 1, Halniaki przy SP 2 i SK przy Liceum Ogólnokształcącym, wzięły udział w wycieczce na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.) w sobotę 17.02.2018 r. Blisko 80 osób, uczniów, rodziców i nauczycieli, wędrowało w ten piękny, zimowy dzień pod przewodnictwem Martyny Ptaszek, Szymona Barona i Miłosza Zelka.