02/04/2021
Roma Bulanda-Frączkiewicz
Regulamin SU
Postanowienia ogólne
- Samorząd Uczniowski zwany dalej „Samorządem” jest prawnym organem szkoły.
- Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
- Regulamin Samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły i innymi aktami prawnymi.
- Organy Samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
- Regulamin Samorządu uchwala Walne Zgromadzenie Samorządu Uczniowskiego.
Struktury Samorządu Uczniowskiego
- Podstawowym organem Samorządu jest Samorząd Klasowy, który jest reprezentantem uczniów we wszystkich sprawach dotyczących całego zespołu klasowego.
Samorząd klasowy tworzą:- przewodniczący,
- zastępca przewodniczącego,
- skarbnik,
- Samorząd klasowy jest wybierany przez ogół uczniów klasy. Tryb głosowania ustala dany zespół klasowy w głosowaniu jawnym.
- W przypadku nie wywiązania się z obowiązków lub łamania postanowień Statutu Szkoły członek Samorządu może zostać odwołany przez: ogół uczniów klasy, wychowawcę,
- Od decyzji, w wyniku której uczeń został pozbawiony prawa reprezentowania swojego zespołu klasowego przysługuje odwołanie odpowiednio:
- do Przewodniczącego Samorządu Szkolnego,
- do Dyrektora szkoły.
- Każdy z członków Samorządu Klasowego ma prawo do dymisji, którą składa na ręce wychowawcy klasy. Wybór nowego członka dokonuje klasa w trybie ustalonym przez siebie.
- Najwyższym organem uchwałodawczym Samorządu jest Walne Zgromadzenie.
- Walne Zgromadzenie Samorządu stanowią przewodniczący lub zastępcy przewodniczących wszystkich samorządów klasowych.
- Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru tych członków Prezydium Samorządu Uczniowskiego, których nie wybiera się w głosowaniu powszechnym.
- Walne Zgromadzenie może przed upływem kadencji odwołać członka Prezydium bezwzględną większością głosów.
- W przypadku odwołania członka lub członków Prezydium w trakcie roku szkolnego Walne Zgromadzenie wyłania trzyosobową komisję wyborczą, która w ciągu siedmiu dni organizuje wybory w celu odtworzenia pełnego składu Prezydium (zgodnie z trybem powoływania poszczególnych członków).
- Organem wykonawczym Samorządu jest Prezydium Samorządu Uczniowskiego zwane dalej „Prezydium”. Prezydium Samorządu Uczniowskiego jest reprezentantem całej społeczności uczniowskiej wobec wszystkich organów szkoły.
Prezydium Samorządu tworzą:- przewodniczący,
- zastępca przewodniczącego,
- sekretarz.
- W przypadku łamania postanowień Statutu Szkoły, innych aktów prawnych obowiązujących w szkole lub niewywiązywania się z obowiązków, każdy członek Prezydium może być odwołany przez:
- walne zgromadzenie,
- dyrektora szkoły.
Od decyzji powyższych przysługuje odwołanie do Rady Pedagogicznej. Decyzja Rady Pedagogicznej jest ostateczna.
- Każdy z członków Prezydium ma prawo do dymisji, którą składa na ręce przewodniczącego. Wybór nowego członka organizuje trzyosobowa komisja wyborcza wybrana na Walnym Zgromadzeniu większością głosów w głosowaniu jawnym.
- Przewodniczący Samorządu Szkolnego wybierany jest w tajnych wyborach powszechnych ogółu uczniów; wybory odbywają się we wrześniu każdego roku. Wybory organizuje trzyosobowa komisja wyborcza wybrana na Walnym Zgromadzeniu większością głosów w głosowaniu jawnym. Kadencja przewodniczącego trwa 1 rok. Przewodniczący reprezentuje interesy uczniów na Radzie Pedagogicznej. Przewodniczący zwołuje i przewodniczy zebraniu samorządu. Przewodniczący może złożyć dymisję na ręce swojego zastępcy.
- Zastępca przewodniczącego samorządu jest wybierany w tajnych wyborach powszechnych. Zastępca jest osobą, która zdobyła drugą w kolejności liczbę głosów. W przypadku odwołania lub dymisji przewodniczącego zastępca przejmuje jego obowiązki do chwili wyboru nowego przewodniczącego. Zastępca dotychczasowy kończy swoją kadencję z chwilą objęcia stanowiska przez nowego przewodniczącego.
- Sekretarz jest wybierany przez przewodniczącego spośród kandydatów przedstawionych przez Walne Zgromadzenie, które zatwierdza nowy skład Prezydium w jawnym głosowaniu większością głosów. W przypadku odrzucenia kandydatów przewodniczący w ciągu 3 dni przedstawia kolejne kandydatury.
- Spośród uczniów lub pracowników szkoły na walnym zebraniu wybierany jest Rzecznik Praw Ucznia. Rzecznik ma za zadanie powiadomienie uczniów o uchwałach i wnioskach Rady Pedagogicznej, oraz zgłaszanie na Radzie Pedagogicznej wniosków i próśb uczniów wysuwanych do Pady Pedagogicznej.
Tryb Pracy Samorządu
- Samorząd ma prawo wyboru nauczyciela będącego opiekunem samorządu z ramienia Rady Pedagogicznej. Opiekunem jest osoba, która wyraziła chęć opieki nad Samorządem, czynnie angażuje się w jego działanie. Samorząd stale współpracuje z opiekunem – nauczycielem. Nauczyciel – opiekun jest mediatorem w sporach Samorządu z innymi podmiotami i doradcą we wszystkich przedsięwzięciach. Opiekun ma głos doradczy przy podejmowaniu przez Samorząd Uczniowski decyzji.
- Przewodniczący lub jego zastępca reprezentuje całą społeczność uczniowską na zewnątrz i w wystąpieniach oficjalnych.
- Przewodniczący Samorządu ma prawo zwoływania zebrań Prezydium.
- Prezydium Samorządu ma prawo zwoływania Walnego Zgromadzenia w szczególnie ważnych sprawach.
- Krótkie zebrania Prezydium poza lekcjami odbywają się raz w tygodniu.
- Zebrania Prezydium poza normalnym terminem są każdorazowo ustalane z Dyrektorem.
- Samorząd podejmuje decyzje w formie uchwał zwykła większością głosów w głosowaniu jawnym lub tajnym na własnym zgromadzeniu.
Prawa i obowiązki Samorządu Uczniowskiego
Samorząd Uczniowski po przez swoje organy (Prezydium) reprezentuje interesy uczniów, przedstawia wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły innym organom szkoły zgodnie z kompetencjami.
- Samorząd opracowuje Regulamin Szkoły stanowiący załącznik do statutu. Regulamin przedstawia do zaopiniowania Radzie Pedagogicznej. Regulamin zatwierdza Rada Pedagogiczna po przedstawieniu go przez Prezydium Samorządu Uczniowskiego.
- Samorząd w porozumieniu z Samorządami Klasowymi i Prezydium ma prawo do:
- wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu,
- zwracania się z wnioskami w każdej sprawie dotyczącej uczniów do pozostałych organów szkoły (Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców),
- wyrażać opinię o uczniu, który może być skreślony z listy uczniów,
- wyrażać opinię o pracy nauczyciela przed ustalaniem oceny jego pracy przez dyrektora szkoły. Opinia ta powinna być wyrażona na piśmie,
- do organizowania życia szkolnego w zakresie działalności kulturalnej, rozrywkowej, sportowej i turystycznej, w tym do wydawania gazety szkolnej,
- do współorganizacji życia szkolnego umożliwiającego zachowanie proporcji pomiędzy wysiłkiem szkolnym a podporządkowaniem się uczniów programom nauczania i wymaganiom, które umożliwiają zdobywanie wiedzy, rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów. Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem ma prawo do interwencji w przypadku naruszenia Statutu Szkoły i regulaminów, stanowiących załączniki do statutu,
- proponowania kandydatur uczniowskich do nagrody rzeczowej na koniec roku szkolnego do zaaprobowania przez Radę Pedagogiczną za:- działalność na rzecz społeczności uczniowskiej,
- szczególne osiągnięcia w procesie edukacji,
- szczególne osiągnięcia artystyczne,
- szczególne osiągnięcia sportowe.
- Reprezentanci organów Samorządu Uczniowskiego mają w szczególności obowiązek:
- działania zgodnego ze statutem szkoły i innymi obowiązującymi aktami prawnymi,
- wykonywania poleceń Dyrekcji i Rady Pedagogicznej dotyczących Samorządu Uczniowskiego,
- godnego reprezentowania szkoły,
- odnoszenia się ze szczególnym szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników szkoły,
- stanowić wzór postaw uczniowskich. - Samorząd Uczniowski ponosi odpowiedzialność za własne przedsięwzięcia.
Postanowienia końcowe
- Wszelkie zmiany w regulaminie Samorządu Uczniowskiego, muszą być dokonane przez Prezydium i zaakceptowane przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu jawnym większością głosów.
- Zmiany w Regulaminie Szkoły mogą być dokonane przez Radę Pedagogiczną na wniosek Samorządu Szkolnego, Rady Rodziców lub Dyrektora Szkoły po zasięgnięciu opinii pozostałych organów.
Tagi