Przejdź do treści

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

22 lut 2024

21 lutego nasze liceum włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Klasy humanistyczne: 1a i 2a wysłuchały wykładów na temat czasownika w języku polskim. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać aspekt, czym są  czasy nieprzeszłe – uzależnione od aspektu, przypomnieli sobie tryb warunkowy i formy wyrażania warunkowości. Poznali także odpowiedź na pytanie: Czy sobota pracująca pracuje? Kto jest wtedy zapracowany? Organizatorami wydarzenia „Czasownik- ON” byli: Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Polska Półka Filmowa oraz Biblioteka Śląska. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego i został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace), która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.