“Studia? Pytam i wiem!”

Publikacja:
Roma Bulanda-Frączkiewicz

Absolwentka Baczyńskiego i Aberystwyth University w  Wielkiej Brytanii, Agnieszka,  była gościem ostatniego już w tym roku szkolnym spotkania z tego cyklu. Połączyła się z nami z Berlina, gdzie na co dzień mieszka i pracuje. Skąd pomysł aplikowania po maturze na zagraniczną uczelnię? To m.in. szkolna wymiana naszego liceum z Erftgymnasium w Bergheim (Niemcy) była dla niej inspiracją, aby rozpocząć w Walii studia na kierunku ”Stosunki międzynarodowe z językiem niemieckim”. Opowiedziała nam o  zupełnie innym od polskiego stylu nauczania na brytyjskich uczelniach,  nastawionym szczególnie na kształcenie umiejętności oczekiwanych przez globalny rynek pracy, o mentalności wyspiarzy, warunkach życia w tym kraju, o swoim wolontariacie na Madagaskarze, stypendium Erasmus w Düsseldorfie, pracy  w Londynie, Warszawie i Berlinie.

Jakie zatem plusy ma studiowanie na zagranicznej uczelni?

To baaardzo intensywna nauka języka, w którym studiujesz!

To rozwijanie kompetencji międzykulturowych (za chwilę, kiedy wejdziesz na rynek pracy, zorientujesz się, że większość obecnych przedsiębiorstw funkcjonuje w środowisku międzynarodowym!).

To poszerzanie swoich horyzontów myślowych, choćby przez obalanie istniejących stereotypów (kto jest mentalnością bliżej nas Polaków: Brytyjczycy czy Niemcy?).

To lepsze zrozumienie otaczającego nas świata i samego siebie.

To wreszcie docenienie miejsca, z którego się pochodzi(studiując w Aberystwyth, czy żyjąc w Berlinie tęskni się za Kozami!)

Dziękujemy Agnieszce za to bardzo interesujące spotkanie, mamy nadzieję, że porozmawiamy z nią kiedyś dłużej w Kozach, w Baczyńskim!

Grupa PIK

Autor

Kategoria