Lekcje w plenerze

Publikacja:
Roma Bulanda-Frączkiewicz

W dniu dzisiejszym klasy II A i B G w ramach przyrody oraz historii i społeczeństwa odbyły wycieczkę na Kamieniołom w Kozach. Przewodnikiem grupy była p. Agnieszka Handzlik, absolwentka geoturystyki AGH, pracownik działu promocji Urzędu Gminy w Kozach, aktywna propagatorka walorów turystyczno-krajoznawczych Kamieniołomu. Podczas bardzo intensywnego spaceru uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy, między innymi mogli się dowiedzieć co to są warstwy lgockie, szelf, laminacje, ocean Tetydy, sedementacja, pierścienie ligezonga. Część z tych skomplikowanych określeń szybko stawała się zrozumiała, kiedy można było zaobserwować je na okruchach skalnych. Okazało się, że historię geologiczną tego miejsca można "czytać"! Wystarczy tylko wiedzieć jak. Dodatkowo uczniowie mogli podziwiać piękne panoramy, bujną przyrodę tego miejsca, wodospad (!) oraz dowiedzieć się, że "zamek" to ścianka oporowa górnej stacji kolejki i gdzie był schron strzelniczego.

Każda następna wizyta w tym miejscu dla uczestników wycieczki, dzięki p. Agnieszce, będzie pełniejszym odbieraniem tego szczególnego skrawka Beskidu Małego.

Autor

Kategoria