POTRZEBUJESZ POMOCY LUB WIESZ, ŻE KTOS POTRZEBUJE? SKORZYSTAJ

POTRZEBUJESZ POMOCY LUB WIESZ, ŻE KTOS POTRZEBUJE? SKORZYSTAJ

Publikacja:
Roma Bulanda-Frączkiewicz

 

 

 

 

 

Numery telefonów i adresy miejsc, gdzie można uzyskać pomoc:

 • Kryzysowy telefon zaufania: dla dorosłych 116 123, dla dzieci 116 111.

  Pomoc świadczona jest bezpłatnie, codziennie od 14.00 do 22.00.

 • Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Czechowicach Dziedzicach

Nasze usługi są bezpłatne. Wizyty nie wymagają skierowań. Wystarczy umówić się osobiście lub telefonicznie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Poradni oraz profilu na portalu Facebook, gdzie można zapoznać się z szeregiem materiałów informacyjnych dotyczących rozwoju i wychowania.
 

POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA

43-502 Czechowice- Dziedzice

ul. Traugutta 11

tel. 32 2152220

POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA

FILIA W BIELSKU – BIAŁEJ

43-300 Bielsko – Biała

ul. Piastowska 44

tel. 33 8118247

Oferta naszej Poradni obejmuje:

 • badania diagnostyczne psychologiczne i pedagogiczne uczniów w przypadku trudności dydaktycznych i specyficznych trudności w nauce (dysleksja, dysortografia, dysgrafia),

 • diagnozę i terapię logopedyczną,

 • konsultacje dla rodziców w przypadku trudności emocjonalnych i wychowawczych u dzieci,

 • pomoc terapeutyczną w przypadku trudności emocjonalnych i wychowawczych u dzieci (terapia indywidualna i rodzinna),

 • indywidualne konsultacje i porady,

 • pomoc dla młodzieży w wyborze dalszego kierunku kształcenia i określenia predyspozycji zawodowych,

 • prowadzenie diagnozy grup klasowych/wychowawczych na terenie placówek (na zaproszenie szkół i przedszkoli),

 • spotkania wspierające dla nauczycieli, konsultacje dla rodziców oraz dla rad pedagogicznych (na zaproszenie szkół i przedszkoli),

 • prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców „Szkoła dla rodziców”,

 • prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców zastępczych i adopcyjnych, zajęć psychoedukacyjnych, pogadanek, prelekcji, warsztatów.

 • Śląska Fundacja Błękitny Krzyż – Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży w:

 • Czechowicach – Dziedzicach, ul. Nad Białką 1B, tel. 515 804 156, 510 243 619,

 • Żywcu, al. Legionów 1, tel. 510 243 707,

 • www.bk-europe.pl

 • Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Piękna 2 Bielsko-Biała, (33) 814 62 21 lub 19288, www.poik.bielsko.pl,

Jeżeli;

 • doświadczasz przemocy w rodzinie,

 • żyjesz w ciągłym strachu,

 • martwisz się o bezpieczeństwo swoich dzieci,

 • czujesz, że Twoje życie straciło sens,

 • nie radzisz sobie z nadmiernym stresem,

 • masz problemy w rodzinie lub w relacji z bliskimi,

 • utraciłeś kogoś bliskiego,

 • uczestniczyłeś w wypadku

Przyjdź lub zadzwoń. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, bez skierowań.

 • Śląski Ośrodek Fundacji Praesterno, plac Fabryczny 3 Bielsko-Biała, na I piętrze (naprzeciw firmy ELACO). Dojść do nas można od ul. ks. Stojałowskiego (placu Smolki) oraz od Urzędu Miasta (placu Ratuszowego).

Dane kontaktowe:

Trasa od placu Ratuszowego: należy przejść mostkiem przez rzekę, skręcić w prawo, iść wzdłuż rzeki przez park mijając plac zabaw. Na końcu ścieżki znajduje się wejście do Nas.

Trasa od ul. ks. Stojałowskiego: idąc od skrzyżowania przy Zamku Sułkowskich wzdłuż ulicy ks. Stojałowskiego, na wysokości Placu Smolki należy skręcić w prawo (tuż przed mostem na rzece Białka). Tam znajduje się Plac Fabryczny. Na placu Fabrycznym należy skierować się po przekątnej na lewo i przejść między budynkami (kamienicami). Uliczka ta prowadzi do wejścia do Ośrodka (pierwsze drzwi po prawej).

Ośrodek zapewnia:

 • stały i bezpłatny kontakt z kadrą ośrodka

 • wsparcie psychologiczne

 • kontakt z ludźmi zainteresowanymi rozwiązywaniem trudności

 • miejsce, w którym możesz realizować swoje własne pomysły

 • bezpłatną edukację psychologiczną.

Pomoc jest świadczona bezpłatnie.

Konsultacje indywidualne przeznaczone są dla młodzieży w wieku 14 -19 lat oraz osób dorosłych.

Celem rozmów jest pomoc w poradzeniu sobie z przeżywanymi trudnościami osobistymi, rodzinnymi oraz zawodowymi.

 Informacje praktyczne:

 • Staramy się, by czas oczekiwania na pierwszą rozmowę nie przekraczał 10 dni

 • Prowadzimy konsultacje jednorazowe i systematyczne

 • Ilość spotkań jest dopasowywana do potrzeb i oczekiwań osób zgłaszających się po pomoc (najczęściej jest to około 10 – 15 spotkań)

 • Spotkania odbywają się 2 – 4 razy w miesiącu, najczęściej w godzinach popołudniowych

 • Konsultacje są bezpłatne

 • Nie obowiązuje u nas rejonizacja (zgłosić może się każdy, bez względu na miejsce zamieszkania)

Najczęstsze sprawy, z jakimi zgłasza się do nas młodzież oraz rodzice:

W przypadku nastolatków: trudności szkolne (słabe oceny, wagary, konflikty z nauczycielami, nadmierny stres związany ze szkołą), kłopoty w relacjach rówieśniczych (brak akceptacji, popadanie w konflikty, nieśmiałość), nie radzenie sobie z emocjami (podejmowanie zachowań agresywnych i autoagresywnych, próby samobójcze), niskie poczucie własnej wartości (brak wiary we własne możliwości), brak akceptacji siebie (własnego wyglądu, ), trudności rodzinne (nie dogadywanie się z rodzicami, brak wsparcia i zrozumienia ze strony rodziców, nadmierne wymagania), doświadczanie przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej), dylematy związane z rozwojem psychoseksualnym.

W przypadku rodziców: trudności w relacjach z dzieckiem (dziecko nie uczy się, wagaruje, zachowuje się agresywnie, eksperymentuje z alkoholem i narkotykami, popada w konflikty z prawem), trudności dziecka (brak pewności siebie, zbytnia wrażliwość, nieśmiałość, osamotnienie, bycie dyskryminowanym), kłopoty w relacjach partnerskich (częste kłótnie, niedogadywanie się,  rozstanie), nadużywanie alkoholu przez partnera, doświadczanie przemocy.

Młodzieżowe Grupy Wsparcia przeznaczone są dla osób w wieku 14 -19 lat, które chcą zdobyć trochę rzetelnej wiedzy psychologicznej, jeszcze lepiej niż do tej pory radzić sobie w życiu lub znaleźć rozwiązanie swoich trudności i problemów.
 

 • Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień „Nadzieja”, ul. Stojałowskiego 19,

43-382 Bielsko-Biał. Tel. 725 030 122 , www.nadzieja.bielsko.pl

Zapraszamy:

osoby borykające się z problemami uzależnień narkotykowych, alkoholowych, nikotynowych,

osoby uzależnione od komputera, hazardu, innych czynności,

młodzież z różnymi problemami okresu dojrzewania,

rodziców osób z problemami uzależnień na konsultacje i na grupę dla rodziców,

użytkowników marihuany do skorzystania z programu "Candis"

młodzież z problem używania narkotyków na program "Fred goes net"

do skorzystania z porad prawnych,

Prosimy umawiać się na konsultacje telefonicznie w godzinach pracy Punktu pod numerem telefonu 725 030 122.

Jeśli nie możemy odebrać telefonu - oddzwonimy. 

 • Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks. Adres: ul. Piekarska 24, 43-300 Bielsko-Biała. Rejestracja/infolinia: 33 815 60 32. Wizyty prywatne: 33 815 60 32.

Zasady przyjęcia do ośrodka

W RAMACH USŁUG KOMERCYJNYCH (płatnych)

Pacjent zgłaszający się do ośrodka może skorzystać z wizyty u lekarza psychiatry, lekarza seksuologa, psychologa, psychoterapeuty, dietetyka czy neurologopedy. Wizyty komercyjne nie wymagają przedłożenia skierowania.

W RAMACH NFZ-U

Pacjent zgłaszający się do ośrodka może skorzystać z wizyty u lekarza psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty. Psychiatra zaopatruje pacjentów bez konieczności przedłożenia skierowania. Wizyty u psychologa i psychoterapeuty wymagają skierowania. Skierowanie pacjent może uzyskać od lekarza psychiatry podczas wizyty w naszym ośrodku, lekarza rodzinnego z POZ-u, bądź od dowolnego lekarza który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (lekarza ubezpieczenia zdrowotnego). Leczenie w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym (DOP), w Dziennym Oddziale Zaburzeń Nerwicowych (DOLN), Dziennym Oddziale Psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży (DOP) wymaga skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i przejścia przez proces kwalifikacji (dwa lub trzy spotkania z lekarzem i/lub z psychologiem w naszej poradni).

Aby umówić termin wizyty należy skontaktować się z rejestracją danego ośrodka lub z infolinią wspólną dla wszystkich ośrodków. W celu przyspieszenia procesu rejestracji bardzo prosimy o przygotowanie numeru pesel, adresu wraz z kodem pocztowym i numeru telefonu. Powyższe dane są niezbędne do prowadzenia dokumentacji medycznej (wymogi wynikające z ustawy o prowadzeniu dokumentacji medycznej).  

Wśród naszych pacjentów są zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe czy starsze. Prowadzimy psychoterapię indywidualną i grupową, choreoterapię, terapię par, małżeństw, a także całej rodziny. Nasi pacjenci mogą liczyć również na porady neurologopedy, seksuologa czy dietetyka. Świadczymy również wizyty domowe. Dodatkowo organizujemy warsztaty tematyczne czy trening umiejętności społecznych.

Autor