O potrzebie edukacji filozoficznej w dobie ,,utraty wiary w umysł"...

Publikacja:
Roma Bulanda-Frączkiewicz

19 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Filozofii. Z tej okazji uczniowie realizujący zajęcia z języka polskiego i historii na poziomie rozszerzonym, mieli okazję skorzystać z oferty Domu Kultury w Kozach i w ramach lekcji języka polskiego obejrzeli mini wykład dr. hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Krzysztofa Ślezińskiego pt.: ,,Znaczenie filozofii dla współczesnego człowieka".

Po wysłuchaniu wykładu doszliśmy do wniosku, że filozofia może stać się antidotum na rozterki współczesnego człowieka, ponieważ filozofia to przede wszystkim nieustanne ,,kroczenie do mądrości", bo jak wiemy: SCIO ME NIHIL SCIRE. Zgłębiając filozofię, literaturę utwierdzamy się w przekonaniu, że człowiek w swej naturze jest niezmienny, targają nami zawsze te same namiętności, przyćmiewające rozum oraz DOBRO, PRAWDĘ I PIĘKNO.

​​​​​​​Profesor Śleziński stwierdza, że chcąc walczyć ze współczesnymi zagrożeniami, musimy zaangażować się w rzeczywistość, przyjmując postawy sokratejskie i uzbroić się, w zapomnianą już dziś, cnotę dzielności. Zatem, nawiązując do słów Immanuela Kanta - miejmy odwagę posługiwać się swoim własnym rozumem!

Zachęcamy do wysłuchania wykładu dr. hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Krzysztofa Ślezińskiego: 

https://www.youtube.com/watch?v=FVKby5Z-WOE

Autor

Kategoria