Marzec 2022

DZIEŃ WIOSNY W BACZYŃSKIM

Po dwóch latach pandemicznej przerwy wróciliśmy do projektu „Wiosna w Baczyńskim”. Przywitaliśmy tę najpiękniejszą porę roku bardzo energetycznie! Było tanecznie! Brawa dla wszystkich klas, a dla nauczycieli podwójne! Bo kto bisował? Było konkursowo: -ekologicznie; ta segregacja to nie taka prosta sprawa! -plastycznie; to prawdziwa sztuka, stworzyć artystyczne dzieło z odpadów! -literacko; powstały świetne, kreatywne teksty, (dziękujemy Wiktorii za pomysł z literą „P”). Warto było tak długo czekać, by znów zobaczyć uśmiech na Waszych twarzach, doświadczyć wspólnej zabawy, zintegrować społeczność szkolną, a przede wszystkim spędzić razem czas! Grupa PIK

Autor

Podsumowanie olimpiad społeczno-historycznych

Nasi uczniowie brali w tym roku udział w czterech olimpiadach z zakresu społeczno-historycznego. W dwóch z nich zakwalifikowali się do etapów wojewódzkich. Między innymi Witold Stanclik, uczeń klasy IIIAP, został finalistą z wyróżnieniem etapu okręgowego IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, a Justyna Sołczykiewicz, uczennica klasy IIIBG, osiągnęła wysoki wynik w Olimpiadzie Wiedzy o Afryce. Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy kolejnych sukcesów.

Autor

Wiosenny spacer dydaktyczny

W dniu 24 marca, klasy 3ABG w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo, wybrały się na wiosenny spacer dydaktyczny. W jego trakcie uczniowie mogli zobaczyć rekonstrukcję stropu starego drewnianego kościoła, którego oryginał z około 1520 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. O jego historii opowiedział im pan Bartłomiej Jurzak, opiekun Izby Historycznej w Kozach.

Autor

Podsumowanie konkursów

W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa regionalne konkursy historyczne w których brali udział nasi uczniowie. 18 marca był to finał konkursu „Zwyczajne i niezwyczajne Kobiety w historii Polski-kobiety nauki”. Drugie miejsce zajęła w nim  Paulina Puchała (klasa IIIBP), wykazując się bardzo dużą wiedzą na temat życia i pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie.  Z kolei 17 marca miał miejsce finał  XI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. W zmaganiach wzięło udział 48 uczniów z dwudziestu szkół średnich z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Uczeń klasy IIIAP, Mieczysław Pezda, zajął w nim 9 miejsce.

Autor

"Wystawa PAMIĘĆ 81"

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z mobilną wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej – Stan wojenny 1981-1983, w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”

Autor

„Semper Melior”

„Semper Melior” to Wyróżnienie Wójta Gminy Kozy przyznawane młodym ludziom, którzy cechują się postawą bycia lepszym od siebie samego każdego dnia. Kto nominuje kandydatów, przygotowując rekomendacje? Na ogół dyrektorzy szkół, opiekunowie różnych organizacji, instruktorzy. W tym roku w naszym Liceum zauważeni zostali: Sylwia Niemczyk (Kultura i Sztuka), Witold Stanclik (Pasja) i Paulina Puchała (Człowiek).

Autor

Reaktywacja KT-F

W piątkowy wieczór, po prawie dwóch latach przerwy,  udało się reaktywować Klub teatralno-filmowy LO Baczyńskiego. Miejmy nadzieję, że spektakl Wyspa Kalina w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej będzie trwałym otwarciem dla pasjonatów Melpomeny.  Przedstawienie spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników. Dzięki kreacji Wiktorii Węgrzyn, która wcieliła się w rolę Kaliny Jędrusik- polskiej Marilyn Monroe, mogli poznać tą utalentowaną i charyzmatyczną aktorkę PRL-u, doświadczając jej wzlotów i upadków.

Autor

„Studia? Pytam i wiem?”

Tym razem spotkaliśmy się w ramach naszego cyklu z Justyną, studentką 4-go roku fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. To było wyjątkowe spotkanie! Najdłuższe jak do tej pory, ale przygotowana przez naszego gościa prezentacja warta była poświęcenia swojego czasu, aby otrzymać kompletną dawkę informacji między innymi o tym:

Autor