PIĘKNI INTELIGENTNI KREATYWNI

PIK – PIĘKNI INTELIGENTNI I KREATYWNI to grupa inicjatyw uczniowskich, która powstała w miejsce istniejącego w naszym liceum od 2004 roku Szkolnego Klubu Europejskiego „Brukselka”. Działalność grupy zainaugurowaliśmy 24.09. 20. w obecności całej społeczności szkolnej zgromadzonej w Domu Kultury w Kozach.

W r. szkol. 2020/2021 grupę tworzy 42 uczniów naszego liceum. Opiekunami grupy są p. Agata Sojka-Marek i p. Beata Urbaniec.

Zapraszamy do nas!

Studia? Pytam i wiem!”

Wracamy do naszych spotkań z absolwentami Baczyńskiego w cyklu „Studia? Pytam i wiem!”

Pierwszym gościem w tym roku szkolnym była Asia, studentka piątego roku Wydziału Farmaceutycznego  Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Świetnie przygotowana prezentacja i szczegółowe komentarze Asi  pozwoliły nam dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja na ten kierunek, co obejmuje  program studiów i praktyk, (co to jest min. farmakognozja, farmakodynamika, farmakokinetyka, bromatologia),  co można robić na farmacji poza studiowaniem,  kim tak naprawdę jest farmaceuta. Najbardziej zaskoczyło nas, jak wiele ścieżek zawodowych czeka magistra farmacji po ukończeniu studiów!
Dziękujemy Asi za prawdziwie naukowy wieczór w bardzo miłej atmosferze i życzymy powodzenia w pracach badawczych do swojej pracy dyplomowej!

Zatańcz z Baczyńskim!

Reaktywacja szkolnych dyskotek, której pomysłodawcą jest grupa PIK okazała się strzałem w dziesiątkę. Tę pierwszą po latach przerwy dyskotekę poprowadził profesjonalnie nasz absolwent Kamil. Dziękujemy ART EVENT! Świetna muzyka, wspaniała atmosfera, wspólne  układy taneczne i śpiew, a przede wszystkim integracja społeczności szkolnej.

Z pewnością to powtórzymy!

Wieczornych warsztatów z niemieckim część 3

Tym razem skupiliśmy się nad doskonaleniem naszej wymowy i zajęliśmy się tłumaczeniami, tymi pisemnymi i ustnymi. Ponieważ upał nie odpuszczał i w sali nr 7 było zdecydowanie za ciepło, około godz.22.00 udaliśmy się do parku, po drodze nazywając po niemiecku to, co napotkaliśmy! A pod platanem kontynuowaliśmy naszą obcojęzyczną konwersację. I nieźle nam to wychodziło! W przerwach między tłumaczeniami był oczywiście uwielbiany FLIEGERLIED! Było naprawdę miło!

„STUDIA? PYTAM I WIEM!”

To było szczególne spotkanie w naszym cyklu „STUDIA? PYTAM I WIEM!” Ilu bowiem młodych ludzi studiuje medycynę chińską i uczy się intensywnie języka Państwa Środka? Jerzy, najlepszy absolwent rocznika 2019, opowiedział nam podczas spotkania nie tylko o tym, co kryje się pod pojęciem „medycyna chińska”, ale mogliśmy go także usłyszeć mówiącego po chińsku!

DEBATA SZKOLNA Karla Poppera w Baczyńskim

Znowu debatujemy! Po raz siedemnasty! Teza wybrana przez głosowanie: „Edukacja seksualna powinna być obowiązkowym przedmiotem w szkole”. W zespołach debatujących znalazły się aż 4 uczennice z kl. 1a (Ewelina, Hania, Malwina i Wiktoria)oraz Martyna (2a) i Szymon (3ap). Nad prawidłowym przebiegiem całości czuwał maturzysta Michał (3bg). To była dobra lekcja ucząca krytycznego myślenia, argumentowania, poszukiwania danych, przekonywania, ale i szacunku do odmiennego zdania przeciwnika Zachęcamy do udziału w kolejnych debatach, ponieważ ta publiczna forma dyskusji to świetna nauka wystąpień publicznych, z którymi problem mają nie tylko młodzi ludzie.

DZIEŃ WIOSNY W BACZYŃSKIM

Po dwóch latach pandemicznej przerwy wróciliśmy do projektu „Wiosna w Baczyńskim”. Przywitaliśmy tę najpiękniejszą porę roku bardzo energetycznie! Było tanecznie! Brawa dla wszystkich klas, a dla nauczycieli podwójne! Bo kto bisował? Było konkursowo: -ekologicznie; ta segregacja to nie taka prosta sprawa! -plastycznie; to prawdziwa sztuka, stworzyć artystyczne dzieło z odpadów! -literacko; powstały świetne, kreatywne teksty, (dziękujemy Wiktorii za pomysł z literą „P”). Warto było tak długo czekać, by znów zobaczyć uśmiech na Waszych twarzach, doświadczyć wspólnej zabawy, zintegrować społeczność szkolną, a przede wszystkim spędzić razem czas! Grupa PIK

„Studia? Pytam i wiem?”

Tym razem spotkaliśmy się w ramach naszego cyklu z Justyną, studentką 4-go roku fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. To było wyjątkowe spotkanie! Najdłuższe jak do tej pory, ale przygotowana przez naszego gościa prezentacja warta była poświęcenia swojego czasu, aby otrzymać kompletną dawkę informacji między innymi o tym:

„Studia? Pytam i wiem!”

Gościem kolejnego spotkania z tego cyklu był Staszek, student 2-go roku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.  „Praca socjalna z rodziną i dziećmi”, kierunek, który studiuje Staszek przygotowuje przyszłych pracowników socjalnych do pracy z rodzinami niedostosowanymi społecznie.

„STUDIA? PYTAM I WIEM!” - Spotkań z absolwentami Baczyńskiego cd. !!!

Wybór dalszej drogi kształcenia to dla niejednego maturzysty bardzo trudna decyzja. Sukcesem jest znalezienie takiego kierunku studiów, który umożliwia młodemu człowiekowi wszechstronny rozwój osobisty.
Dlatego Kuba, nasz kolejny gość cyklu spotkań z absolwentami, wybrał „ Innowacje w biznesie” - nowy, eksperymentalny kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.