43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

Sezon 01 Epizod 09

„Wyjątkowe Kozy” Sezon 01 Epizod 09 🎞

Żeby choć na chwilę uciec od wałkowanego z każdej strony tematu 👑 , wracamy po przerwie w emisji naszego serialu.

🏫 Liceum na wsi. Wydaje się, że nic w tym wyjątkowego. Dobrzeń Wielki (dwa lata temu obchodzili 65-lecie), Kamienica Polska, Stara Kamienica (z tymi Kamienicami to akurat przedziwny zbieg okoliczności), Ornontowice (reaktywacja), Niedzica (tak, od tego zamku na przysiółku) – również są wsiami, posiadającymi swoje własne liceum. Powstanie LO im. K.K.Baczyńskiego w Kozach w roku szkolnym 1993/1994 było jednak wyjątkowe. W odległości kilku kilometrów znajdowały się przecież Bielsko-Biała i Kęty ze swoimi placówkami. Do wyboru, do koloru. Po co komuś było to w ogóle potrzebne do szczęścia
Po kilku latach jego funkcjonowania okazało się, że koziańskie liceum jest strzałem w dziesiątkę. Nie chodzi tu nawet o liczbę chętnych do nauki, ściągających z rodzimej miejscowości i okolicznych gmin. Chodzi o WYJĄTKOWĄ atmosferę, która przenika przez mury szkoły. Nieważne, czy w dawnej siedzibie przy Placu Ks. Kochaja, czy już w aktualnym budynku przy Szkolnej. Wielka w tym zasługa dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów. Przywołując klasyczne już: „Taki mamy klimat” – Baczyński uosabia wszystkie najlepsze cechy, jakie może posiadać pozamiejska placówka oświatowa.
Serio, zastanówmy się na chwilę. Poślemy swoje ukochane, grzeczne dziecko do miejskiej Sodomy i Gomory, do tych fabryk maturzystów, gdzie ich pogryzą, przeżują i wyplują Brrr, maszynka do mięsa, obrazek jak z teledysku Pink Floyd (starsi skojarzą, młodzi raczej nie znają 😂). W Kozach jest aktywnie, miło, rodzinnie, bezpiecznie, kameralnie, z szacunkiem do indywidualności. Wspaniały czas aby zastanowić się nad swoją rolą w dorosłym życiu.
Patron szkoły w utworze „Młodość” pisał:
📃„ To, co poznane, cierpki owoc,
co w siwy porost zmienia wzrok,
co w kamień zmienia. Marmurowe
obłoki kładzie w noc.”
Wybór autora wobec współcześnie realizowanego celu szkoły wcale nie jest przypadkowy. W centrum zainteresowania znajduje się harmonijne dojrzewanie młodego człowieka oraz uniknięcie zdemolowania jego niewinności.
Dobra, zrobiło się patetycznie, nie brniemy już dalej w lirykę 🤐
W 2013 roku uroczyście obchodziliśmy XX-lecie istnienia szkoły, za chwilę minie trzecia dekada. Absolwenci radzą sobie doskonale, realizują swoje marzenia, są dobrymi ludźmi. Szkoła jako społeczność wciąż znakomicie zdaje swój indywidualny egzamin. Gratulujemy 😘👍

Tekst ze strony https://www.facebook.com/UrzadGminyKozy/