43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

„Adres Ziemi we wszechświecie”

31 października 2019 roku odbył się wyjazd na wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z rozszerzenia geograficznego pod opieką pani Jolanty Gontarz oraz pani Beaty Urbaniec. Po przyjeździe do Sosnowca zwiedziliśmy tamtejsze Muzeum, po którym oprowadził nas pan Krzysztof Szopa. Oglądaliśmy skały i minerały, historię powstania węgla, ewolucję człowieka i meteoryty. Następnie wzięliśmy udział w wykładzie prowadzonym przez dr. Andrzeja Boczarowskiego,  który zabrał nas w podróż po wszechświecie. Opowiedział nam o położeniu planet, galaktyce oraz o jej ciągłych zmianach. Postarał się nam również przybliżyć teorie znanych naukowców, takich jak: Albert Einstein czy Izaak Newton. Po zakończeniu prezentacji mieliśmy możliwość porozmawiać z dr. Andrzejem o jego wykładzie pt: „Adres Ziemi we wszechświecie”, jak i zadać kilka intrygujących nas pytań. Doktor dał nam również kilka cennych rad na przyszłość. Miejmy nadzieję, że dobrze je wykorzystamy!

Adrian Szczypka, Miłosz Biłek