43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego-wdzięczność i cierpliwość…

W ten wrześniowy, deszczowy dzień pierwsze spotkanie Społeczności naszego Liceum w nowym roku szkolnym i nowych „realiach” odbyło się w Domu Kultury w Kozach. Dziś było to spotkanie szczególne. Włączyliśmy się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej poprzez udział w ogólnopolskim projekcie „Przerwany Marsz”. Na nasze zaproszenie odpowiedziały „Dzieci Wojny”, to znaczy osoby, które 1 września 1939 roku nie mogły pójść do szkoły. Pani Maria Jurzak (rocznik 1931), pan Stanisław Tomalik (rocznik 1922) i Pan Karol Mysłajek (rocznik 1936) dali przepiękne świadectwo łączności międzypokoleniowej. Z ich krótkich, wzruszających wypowiedzi przebijało przesłanie: „bądźcie wdzięczni…”, „cieszcie się, że możecie żyć w takich czasach…”, „obyście nigdy nie zaznali okrucieństwa wojny…” Biła od nich pokora i radość. Pan Stanisław imponował znakomitą kondycją, Pani Maria hartem ducha, a Pan Karol troską… Zwieńczeniem uroczystości (po refleksji poetyckiej, odczytaniu Apelu o pokój na świecie, wypowiedziach Gości) było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

A potem już w szkole poznawanie się (po wakacjach czasem niektórych trudno poznać) i określanie celów na najbliższe dni i miesiące.

Niech to będzie dobry, owocny rok. Rok rozwoju talentów, inspirowania się nawzajem, a przede wszystkim czas zbudowany na solidnych fundamentach wdzięczności…

Alina Nowak

sdr