43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

„Solidarni”

W czwartek, 4 kwietnia br. Wiktoria Honkisz (3a) i Adrianna Frączak (2a) pod opieką pana Miłosza Zelka, wybrały się na wycieczkę do Gdańska, zorganizowaną przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ ,,Solidarność” dla młodzieży-laureatów IX Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z najnowszą historią Polski.

Pierwszym etapem naszej wycieczki był przejazd do Włocławka- miejsca kaźni bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam, w sanktuarium błogosławionego odbyliśmy krótką modlitwę wraz ze Zgromadzeniem zakonnym Braci Pocieszycieli z Getsemani. Następnie złożyliśmy kwiaty pod Krzyżem Pomnikiem ks. Jerzego.

Niedługo po przyjeździe do Gdańska złożyliśmy wiązankę pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Później podążyliśmy w kierunku Sali BHP, miejsca podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Tego samego dnia wraz z ks. Ludwikiem zwiedziliśmy Bazylikę św. Brygidy- centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku kościół dzięki ówczesnemu proboszczowi Henrykowi Jankowskiemu, stał się ważnym punktem oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu oraz miejscem wsparcia zdelegalizowanej ,,Solidarności’’ i jej członków.

Rankiem następnego dnia mieliśmy spotkanie z Przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą, dzięki któremu szczegółowo poznaliśmy struktury ,,Solidarności’ oraz jej współczesne funkcje. Dalej zwiedziliśmy budynek Komisji Krajowej- salę Akwen. Po rozstaniu z panem Dudą przeszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wnikliwie zaznajomiliśmy się z całym etapem przyczynowo-skutkowym wydarzeń lat 80. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki oddanemu swojej pracy przewodnikowi oraz świetnie zaprojektowanemu muzeum, prawie trzy godziny, które w nim spędziliśmy, minęły jak chwila, a wszystkie informacje, ciekawostki tam poznane pochłonęły nas bez reszty. Ostatnim punktem dnia został budynek Poczty Gdańskiej i Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Heroiczna postawa Obrońców z września ‘39 roku wywarła na nas ogromne wrażenie.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do naszego hotelu. I tak minął drugi dzień naszej wycieczki.

Ostatniego dnia, wcześnie opuściliśmy miejsce naszego pobytu i udaliśmy się w stronę ostatniego etapu naszej eskapady- Malborka. Jednak dzięki życzliwości organizatorów mieliśmy również na koniec okazję ,,spotkać się’’ z morzem. Blisko południa dotarliśmy do historycznej stolicy państwa krzyżackiego. Po trzech godzinach intensywnego zwiedzania, podczas którego poznaliśmy 700-letnią historię zamku i mimo, że zmęczeni, to byliśmy także zadowoleni i pełni wrażeń.

Z pewnością była to wspaniała wycieczka do przeszłości. Te dni na zawsze zapiszą się w naszych wspomnieniach. Zrozumieliśmy, jak ważną rzeczą jest pamięć o tym, co było. Na koniec przytoczę cytat: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości’’.

(AF)

Relacja również na stronie http://www.solidarnosc.org.pl/…/mlodziez-z-podbeskidzia-w-…/