43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 lokozy@o2.pl

Czy wybrałeś już swoją szkołę?

Nie jesteś pewien? przeczytaj!!!

Aktualności

Wokół Babiej Góry

Wspólnie z wolontariuszami z PTT w minioną sobotę, 18 maja, sprzątaliśmy szlaki w rejonie Babiej Góry. Na całe szczęście sprzyjała nam pogoda, a drobny deszcz nie popsuł humorów. Szczególną radość sprawiał śnieg, nie zawsze w maju można ulepić bałwana, czy porzucać się śnieżkami. Mogliśmy też przeprowadzić tradycyjny dla naszego Koła „chrzest” dla nowych wędrowców. Tym razem cztery osoby zmierzyły się z dziesięcioma zadaniami i otrzymały mianowanie na członka SK PTT Trzycatek wraz z górskimi imionami „Pomidor o wielu twarzach” i „Górskie Trojaczki”.

Szczególne wrażenie, podczas dwudziestokilometrowej trasy, zrobiła na nas „gruba jodła”, na której „pniu” zmieściliśmy się bez problemu.

Sprzątanie szlaków zwieńczyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Tradycyjnie odbyło się ono na Polanie Odkrywców w Zawoi Markowej.

Babia Góra już bez śmieci!

 

SAMSUNG CSC

Dzień Otwarty

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

kandydatów do liceum 3-letniego i 4-letniego oraz ich rodziców

na DZIEŃ OTWARTY  w dniu 24 maja 2019 roku (piątek)

w godz. Od 7.45 – 14.00 🙂 

NA ROK SZKOLNY 2019/2020
NASZA SZKOŁA PROPONUJE:

PO GIMNAZJUM: 

LICEUM TRZYLETNIE – 2 KLASY (ROZSZERZENIA MIĘDZYODDZIAŁOWE)

PO KLASIE 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ: 

LICEUM CZTEROLETNIE – 3 KLASY 

Klasa A – j.polski, historia, j.angielski

Klasa B – matematyka, geografia, informatyka

Klasa C – biologia, chemia, j.angielski

Praca sekretariatu w dniu 2 maja

Informujemy, że 2 maja br. sekretariat będzie czynny w godzinach: od 8.00 do 12.00.

Przemówienie Najlepszego Absolwenta 2019

Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Wychowawcy i Nauczyciele, Rodzice, Koleżanki i Koledzy!

Wszystko co przeżywamy ma swój początek i ma swój koniec. Dla nas uczniów jest to koniec pewnego etapu, do którego niektórzy podchodzili z powątpiewaniem, inni z obawami, a jeszcze inni z ekscytacją. Dla nauczycieli jest to koniec pracy z pewną grupą ludzi, koniec pewnych doświadczeń nieodzownie połączonych z tymi właśnie ludźmi. Jednak zakończenie nie jest powodem do smutku, bowiem każdy z tutaj zebranych ma w głowie setki doświadczeń nabytych w tym właśnie czasie. Każdy z nas podczas tego etapu przeprowadził tysiące interakcji, które poszerzały światopogląd, rozwijały lub po prostu powodowały uśmiech na twarzy. Należy więc mieć w głowie wszystkie te wspomnienia i iść przez życie, podejmując kolejne wyzwania.

Świat, w którym przyszło nam żyć, pełen jest zmian i innowacji, które postępują szybciej niż kiedykolwiek w historii. W tym właśnie świecie młode pokolenie zajmie szczególne miejsce jako przyszła siła napędowa wielkiej machiny zmian. Jednak z ogromem możliwości i rozwiązań idą w parze zagrożenia, do których pokonania będzie potrzebny spryt i mądrość, które to powinniśmy nabywać przez całe nasze życie. W tym właśnie miejscu w imieniu absolwentów pragnę podziękować:  Dyrekcji, Nauczycielom i Wychowawcom, którzy oprócz wiedzy starali się przekazywać nam cenne doświadczenie oraz rady, które mogą pomóc nam w przezwyciężeniu wielu trudności. Pragnę podziękować za atmosferę jaką tworzyli, ponieważ dzięki temu czas spędzony w tych murach był czasem dla nas przyjaznym. Dziękuję również za cierpliwość w kształtowaniu naszych niejednokrotnie trudnych charakterów i mam nadzieję, że ten wysiłek nie pójdzie na marne.

Pragnę również podziękować rodzicom za cały trud który włożyli w nasze wychowanie, za wsparcie emocjonalne i materialne. Drodzy Rodzice, bądźcie pewni że bez waszej pomocy nikt z nas nie stałby tutaj gdzie stoi i nie osiągnąłby tego, co osiągnął.

Pragnę również zwrócić się do was, moi Koledzy i Koleżanki, Człowiek może osiągnąć wszystko, jeśli jest skory to dostatecznie dużego poświęcenia. Pamiętajcie jednak, abyście w pogoni za marzeniami i pragnieniami nie poświęcili nigdy tego, co kochacie i co jest wam naprawdę bliskie. 

Jerzy Wiśniowski

Album fotografii na stronie www.facebook.com/LOwKozach/

Rozgrywki o tytuł NAJBARDZIEJ USPORTOWIONEJ KLASY

W ubiegły piątek – 5 kwietnia, rozpoczęliśmy cykl rozgrywek o tytuł

NAJBARDZIEJ USPORTOWIONEJ KLASY LICEUM IM. K. K. BACZYŃSKIEGO !

KOSZYKÓWKA 🏀🏀🏀

W grze uproszczonej 3×3 dziewcząt najlepsza okazała się KLASA 1A w składzie: Zosia Rodak, Karolina Roseger oraz Julia Lach (17:5)🥇
2 miejsce – klasa 2A (10:17)🥈
3 miejsce – klasa 3B (8:16)🥉

W rywalizacji chłopaków niepokonana była drużyna klasy 1B z Kubą Drwiłą, Jakubem Kosem oraz Grzegorzem Ķołodziejczykiem z ostatecznym wynikiem 27:9🥇
2 miejsce – klasa 2A (18:10)🥈
3 miejsce – klasa 3A (17:21)🥉

Najlepsi zawodnicy rozgrywek to Natalia Chocholska oraz Jakub Drwiła!
Serdecznie gratulujemy 🏆🏀🏆

JUŻ WKRÓTCE SIATKÓWKA 😃🏐💪

„Solidarni”

W czwartek, 4 kwietnia br. Wiktoria Honkisz (3a) i Adrianna Frączak (2a) pod opieką pana Miłosza Zelka, wybrały się na wycieczkę do Gdańska, zorganizowaną przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ ,,Solidarność” dla młodzieży-laureatów IX Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z najnowszą historią Polski.

Pierwszym etapem naszej wycieczki był przejazd do Włocławka- miejsca kaźni bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam, w sanktuarium błogosławionego odbyliśmy krótką modlitwę wraz ze Zgromadzeniem zakonnym Braci Pocieszycieli z Getsemani. Następnie złożyliśmy kwiaty pod Krzyżem Pomnikiem ks. Jerzego.

Niedługo po przyjeździe do Gdańska złożyliśmy wiązankę pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Później podążyliśmy w kierunku Sali BHP, miejsca podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Tego samego dnia wraz z ks. Ludwikiem zwiedziliśmy Bazylikę św. Brygidy- centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku kościół dzięki ówczesnemu proboszczowi Henrykowi Jankowskiemu, stał się ważnym punktem oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu oraz miejscem wsparcia zdelegalizowanej ,,Solidarności’’ i jej członków.

Rankiem następnego dnia mieliśmy spotkanie z Przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą, dzięki któremu szczegółowo poznaliśmy struktury ,,Solidarności’ oraz jej współczesne funkcje. Dalej zwiedziliśmy budynek Komisji Krajowej- salę Akwen. Po rozstaniu z panem Dudą przeszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wnikliwie zaznajomiliśmy się z całym etapem przyczynowo-skutkowym wydarzeń lat 80. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki oddanemu swojej pracy przewodnikowi oraz świetnie zaprojektowanemu muzeum, prawie trzy godziny, które w nim spędziliśmy, minęły jak chwila, a wszystkie informacje, ciekawostki tam poznane pochłonęły nas bez reszty. Ostatnim punktem dnia został budynek Poczty Gdańskiej i Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Heroiczna postawa Obrońców z września ‘39 roku wywarła na nas ogromne wrażenie.

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do naszego hotelu. I tak minął drugi dzień naszej wycieczki.

Ostatniego dnia, wcześnie opuściliśmy miejsce naszego pobytu i udaliśmy się w stronę ostatniego etapu naszej eskapady- Malborka. Jednak dzięki życzliwości organizatorów mieliśmy również na koniec okazję ,,spotkać się’’ z morzem. Blisko południa dotarliśmy do historycznej stolicy państwa krzyżackiego. Po trzech godzinach intensywnego zwiedzania, podczas którego poznaliśmy 700-letnią historię zamku i mimo, że zmęczeni, to byliśmy także zadowoleni i pełni wrażeń.

Z pewnością była to wspaniała wycieczka do przeszłości. Te dni na zawsze zapiszą się w naszych wspomnieniach. Zrozumieliśmy, jak ważną rzeczą jest pamięć o tym, co było. Na koniec przytoczę cytat: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości’’.

(AF)

Relacja również na stronie http://www.solidarnosc.org.pl/…/mlodziez-z-podbeskidzia-w-…/

EUROWEEK 2019

EUROWEEK 2019 – wycieczka klasy 1a,1b i 2a – warsztaty językowe w Długopolu Dolnym, czyli przyjemne z pożytecznym 👌 Relacja dzień po dniu na fb 🙂 Szczególnie polecamy filmik www.facebook.com/LOwKozach/videos/432795037489547/

 

Piątkowy wieczór w Bielsku – Białej

Piątkowy wieczór grupa teatralna spędziła na spacerze po Bielsku-Białej i na spektaklu Tristan i Izolda. Jak się okazało Bielsko potrafi zaskoczyć, spacer Przedmieściem i po Starówce dla niektórych był odkryciem- willi Theodora Sixta, „Bielskiego Syjonu”, Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, urokliwych uliczek… i bohaterskiej postawy p. Iwonki, która uratowała grupę dziewcząt przed atakiem groźnego „przechodnia” 👿 (na tej podstawie ma powstać scenariusz filmowy; dlatego też na jednym ze zdjęć wszyscy pokazują palcem naszą Bohaterkę 🙂 ). Na zakończenie spaceru nie zabrakło oczywiście wizyty w Delicjach 🍹. Później był spektakl. Przepiękna opowieść o miłości dwojga ludzi, którym los nie sprzyja. Spektakl pełen symboli, ze świetną scenografią i pełną ekspresji grą aktorów. Polecamy 👍.
… oby jak najwięcej takich piątkowych wieczorów. 🌙 /MZ/

„Za mundurem…”

Za nami kolejna wizyta absolwenta. Tym razem naszą szkołę odwiedził Jakub Kaczmarczyk, student trzeciego roku na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W czasie wizyty podchorąży Kaczmarczyk opowiedział uczniom klas licealnych o swojej uczelni, zasadach rekrutacji i trudnej drodze do celu. Nie uniknęliśmy również wspomnień z „Baczyńskiego”. Dziękujemy za spotkanie. 🙂

Niestety podczas spotkania zapomnieliśmy o fotce. Nadrobiliśmy na korytarzu dzięki spontanicznej pomocy uczniów klasy III b i III c gimnazjum. /MZ/

 

 

 

 

 

„Semper melior – zawsze lepszy”

„Semper melior – zawsze lepszy” to wyróżnienie Wójta Gminy Kozy, które w tym roku przypadło piętnastu młodym osobom. Wyróżnione osoby wykazały się nieprzeciętną postawą w swoim środowisku, wybijając się swoimi pasjami, podejściem do obowiązków, a przede wszystkim chęcią bycia lepszym w każdym działaniu… taką informację możemy wyczytać na Facebooku Domu Kultury w Kozach.
Dla nas szczególnie miłym jest fakt, że w dwóch kategoriach dodatkowo zostali nagrodzeni uczniowie naszej szkoły. W kategorii CZŁOWIEK– chęć pomagania innym – Kamila Handzlik (IIIa gimnazjum). W kategorii PASJA – konsekwencja w pracy artystycznej – Jakub Witkowski (IIa liceum). /MZ/

Gratulujemy!!! 🙂

 

Za nami…

W czwartek21 marcatradycyjnie już, cała społeczność „Baczyńskiego” przywitała wiosnę. W ramach Europejskiego Dnia Wiosny, który jak co roku obchodziliśmy w gościnnych murach  Domu Kultury w Kozach. „Odwiedziliśmy” Finlandię, Serbię, Litwę, USA, Szkocję oraz Izrael. Były tańce, sztuka  i akcenty artystyczne. Nie zabrakło również wyborów Miss i Mistera Wiosny. 


Szersza fotorelacja na: https://www.facebook.com/LOwKozach/photos/pcb.1568005886664860/1568082046657244/?type=3&theater

Kurs dla wychowawców wypoczynku

W niedzielę 24 marca zakończyła się kolejna edycja kursu dla wychowawców wypoczynku. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy poznali przepisy prawa oraz szczegółowe wymagania stawiane opiekunom dzieci i młodzież. W części praktycznej, na sali gimnastycznej, zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego prowadzenia gier i zabaw rekreacyjnych oraz sportowych. Całość dopełnił wyjazd szkoleniowy do Węgierskiej Górki, podczas którego zdobywali w praktyce umiejętności właściwej organizacji wycieczki w zależności od grupy wiekowej. Zajęcia ukończyło 16 uczniów, którzy po zakończeniu szkoły nabędą prawo do opieki nad dziećmi i młodzieżą szkolną podczas wypoczynku na obozach i koloniach. Powodzenia 

            

Fotorelacja na: https://www.facebook.com/LOwKozach/photos/pcb.1570397646425684/1570396209759161/?type=3&theater

„Drzwi do kariery”- 16 edycja programu Dzień Przedsiębiorczości

W tegorocznej edycji programu uczestniczyło 73 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych i drugich. Przyglądali się pracy sędziów, policji, lekarzy, weterynarzy, psychologów czy nauczycieli. Poniżej kilka relacji. Świadczą one o celowości i zasadności uczestnictwa w tym projekcie. 👍

„Dzień Przedsiębiorczości” utwierdził mnie w tym, co chcę robić w przyszłości. Praca na oddziale neonatologii i patologii noworodka, upewniła mnie, że chcę pracować z dziećmi i zajmować się ich leczeniem. „Dzień Przedsiębiorczości” to bardzo przydatne doświadczenie”. /Martyna Suchy kl.Ib/

„Mój Dzień Przedsiębiorczości spędziłem w Agencji druku. Mogłem zobaczyć jak na co dzień wygląda praca grafika komputerowego. W tej pracy można wykazać się swoją kreatywnością oraz wykorzystać swoją wyobraźnię. Myślę, że w przyszłości mógłbym pracować na tym stanowisku”. /Adrian Szczypka kl.IIb/

„Byłam w Areszcie śledczym w Bielsku-Białej na stanowisku psychologa więziennego. Zobaczyłam funkcjonowanie zawodu, z którym wiążę swoją przyszłość, dzięki tym praktykom mogłam upewnić się w przekonaniu, że to jest to, czym chcę się zajmować w dorosłym życiu. Mogłam zobaczyć funkcjonowanie służby więziennej oraz zadania jakie muszą wykonywać”. /Marlena Martyniak kl.IIa/

„Dzień Przedsiębiorczości bardzo mi się podobał, ponieważ poznałam bliżej zawód, którym byłam zainteresowana. Mogłam porozmawiać z ludźmi z doświadczeniem i uzyskać dodatkowe informacje, które mogą ułatwić mi pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej. Jedyna wadą był zbyt krótki czas trwania praktyk, przez co nie byłam w stanie doświadczyć różnych aspektów tej pracy. Z przyjemnością wezmę udział w przyszłorocznym Dniu Przedsiębiorczości”. /Paulina Mirocha kl.Ib/

„W biurze podróży zobaczyłam jak wygląda proces bukowania wakacji, rezerwowania hoteli i lotu samolotem. Uświadomiłam sobie, jak ważny w tym zawodzie jest kontakt z klientem i odpowiednie podejście do niego. Zauważyłam, że atmosfera w gronie współpracowników ma ogromny wpływ na jakość pracy i czerpanie z niej przyjemności. Nie jestem pewna, czy widzę siebie w tym zawodzie”. /Małgorzata Klęczar kl.IIb/

„Zdobyłem doświadczenie, które pozwala lepiej zaplanować przyszłość, zweryfikować plany zawodowe. Poznałem przebieg drogi zawodowej już po skończeniu studiów prawniczych. Rozmawiałem z Prezesem Sądu, który mówił o możliwości odbycia praktyk studenckich właśnie w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej”. /Kacper Chrobot kl.II a/

„W Dniu Przedsiębiorczości byłam w firmie FINGERBAU na dziale logistycznym. Pani, która była moim konsultantem w tym dniu, pokazała mi jak wygląda praca logistyka, programy komputerowe na których pracuje, jak wypełnia się faktury i jak ważne jest aby wszystko było uporządkowane. Zobaczyłam też laboratorium, w którym odbywają się różne próby na materiale (min. Próba palności, próba wytrzymałości).        
Ten dzień dał mi bardzo dużo, wydaje mi się, że w końcu znalazłam zawód dla siebie”. /Izabella Janosz kl.IIb/

„Brałam udział w Dniu Przedsiębiorczości na stanowisku pedagoga szkolnego. Poznałam bliżej jak naprawdę wygląda praca pedagoga i już wiem, że nie jest to proste zajęcie. Bardzo się cieszę, że aktywnie uczestniczyłam w Dniu Przedsiębiorczości, bo przyda mi się to doświadczenie w wyborze studiów i zawodu”.

Zapewne program Dnia Przedsiębiorczości pomaga rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca na danym stanowisku i czym jest w praktyce. To szansa dla młodzieży na weryfikację planów zawodowych oraz posiadanych predyspozycji związanych z późniejszą ścieżką kariery.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i firmom, które umożliwiły realizację tego przedsięwzięcia. 

  

 

Sobota w Gorcach

W sobotę, 16 marca, SK PTT LO Baczyńskiego rozpoczęło sezon wycieczek w 2019 roku. Tym razem celem były Gorce: Muzeum Władysława Orkana, Bacówka na Maciejowej, a na końcu- pomnik Św. Mikołaja w Rabce (gdzie każdy po cichu o coś poprosił) 🙂🎁  Prawie przez całą drogę dojazdową swoimi opowieściami, historyjkami umilał nam czas nasz przewodnik – p. Miłosz Zelek. Ale, jak to nauczyciel, nie omieszkał na koniec zrobić nam „zaliczenia”. Zdaliśmy – znaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania. 🙂 Brawo!!! 
Bardzo dziękujemy za ten wyjazd, było w nim wszystko co trzeba- trochę wiedzy, wędrówki, złej i dobrej pogody, rozmów, ciepłej herbaty, pięknych widoków, „ślub” Mikołaja i nowe „imię” dla jednej z nas: „Bioola górska”… 🙂
Gdzie następnym razem? 🌄🌅⛺️

I Koziańskie Targi Edukacyjne

W czwartek 14. marca w Szkole Podstawowej  nr 1 odbyły się  I Koziańskie Targi Edukacyjne. I nas nie mogło tam zabraknąć. Przedstawiciele „Baczyńskiego”, czyli uczniowie i nauczyciele zaprezentowali ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/20 gimnazjalistom, ósmoklasistom i ich rodzicom. Nasze „stoisko” cieszyło się dużym zainteresowaniem!


ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY – 24 MAJA 2019 – PIĄTEK 
Do zobaczenia
!!!