43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

Czy wybrałeś już swoją szkołę?

Aktualności

Godziny pracy sekretariatu

Godziny pracy sekretariatu L.O. im. K.K. Baczyńskiego w Kozach w lipcu i sierpniu 2020 r. :

10 lipca 8:00 do 15:00.

od 13 – 17 lipca 8:30 – 11:30

od 20 – 24 i 27 – 30 lipca nieczynny

31 lipca 8:00 – 15:00

od 3 – 4 sierpnia 8:00 – 15:00

od 5 – 10 sierpnia 9:00 – 12:00

od 11 – 14 i 17 – 18 sierpnia 8:00 – 15:00

od 19 – 28 sierpnia 9: 00 – 12:00

 

Do 10 lipca przyjmowane są podania i świadectwa ukończenia klasy VIII.

Wakacje

 

Życzymy Wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

Miłego odpoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

http://bezpiecznewakacje.pl/

 

Pierwsze Stypendia Wójta Gminy Kozy przyznane

Uroczystość zakończenia roku szkolnego była nietypowa. Nie mogliśmy spotkać się wszyscy razem. Kolejne klasy gromadziły się na placu przy szkole co godzinę. „Na świadectwach wzbici w radość odlecieli uczniowie…”, zdążyli przed burzą. Natomiast laureaci najwyższych nagród za osiągnięcia naukowe spotkali się z p. Wójtem Jackiem Kalińskim, by nie tylko przyjąć wyróżnienia, ale także porozmawiać o trudnym czasie i trudnej pracy poza szkołą oraz o tym, jak korzystać z wiedzy filozofów, by nabrać ducha i odbudować radość. Laureatami Stypendium Wójta Gminy Kozy za osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2019/2021 w wysokości 500,00 każde zostali:

Natalia Januszyk,

Zuzanna Kućka,

Katarzyna Fabia,

Mikołaj Olma,

Paulina Puchała.

Dwie pierwsze wyróżnione otrzymały również nominację do Stypendium Prezesa Rady Ministrów, którego pierwszą transzę otrzymają jesienią. Gratulujemy wysokich wyników w nauce, samodyscypliny, automotywacji do bycia lepszym od samego siebie każdego dnia.

Pan Wójt podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i życzył wszystkim udanego wypoczynku.

 Alina Nowak

Zarządzenie

Zarządzenie

LO Baczyński oczami uczniów

Zapraszamy do zobaczenia filmiku przygotowanego przez uczniów klasy I BP (Paulinę Rolak i Pawła Mordarskiego).

Miał być dzisiaj prezentowany podczas Dnia Otwartego. Życzymy miłych wrażeń 🙂

Znajdziecie go pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1TMS

Broszurka promocyjna „BACZYŃSKI INSPIRUJE”

Dzisiaj zamieszczamy broszurkę, która miała być przekazywana Ósmoklasistom podczas jutrzejszego Dnia Otwartego. Prosimy Was o przesyłanie jej zainteresowanym. Przypominamy także, że LO Baczyńskiego w Kozach na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzało nabór do klas:

Klasa A
grupa I: historia, język polski, język angielski (15 osób)
grupa II: matematyka, geografia, język angielski (15 osób)

Klasa B
biologia, chemia, język angielski (30 osób)

W związku z pytaniami o wzór formularza wstępnego przypominamy, że jest on dostępny w wersji edytowalnej w zakładce REKRUTACJA http://liceum.kozy.pl/?page_id=3133

Dodatkowych informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 tel. 33 8174382

 

BACZYŃSKI INSPIRUJE

Na 22 maja planowaliśmy przeprowadzenie Dnia Otwartego. Ósmoklasiści mieli już być po egzaminach i mieli dokonywać wyboru szkoły w kolejnym etapie kształcenia. Rzeczywistość pokrzyżowała i bardzo skomplikowała te plany. Zachęcamy Was jednak do zapoznania się z naszą ofertą na kolejny rok szkolny. Jesteśmy małą , kameralną szkołą, otwartą na uczniów i utrzymującą dobry poziom kształcenia (co potwierdzają rankingi Perspektyw).

Informacje o naszych propozycjach na rok szkolny 2020/21 znajdziecie w zakładce REKRUTACJA: http://liceum.kozy.pl/?page_id=3133 . Istnieje tam również możliwość wypełnienia wstępnego formularza i przesłania go na adres: dyrektor@lo.kozy.pl

W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu poprzez e-maila, fb lub telefonicznie 33 8174382. Jutro zaprezentujemy kolejne materiały, a w piątek premiera filmu-prezentacji 🙂

100-lecie urodzin Karola Wojtyły

Świętujemy 100-lecie urodzin Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II). Na klombie przed szkołą „dobre ręce” zasadziły sto roślin na stulecie, przygotowana też została wystawa okolicznościowa oraz miejsce pamięci. „Wymagamy od siebie, nawet, gdy inni od nas nie wymagają.”
Autor: Alina Nowak
 
 
 
 
 
 
 
  

 

Szkoła w koronie…

Szkoła w koronie 👑 Uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie ukazującym naukę w czasie pandemii. Wygrała klasa IIa 🥇, specjalne wyróżnienie otrzymała klasa IIIb 🎖. Nagrodę- niespodziankę uczniowie klasy IIa otrzymają po powrocie do szkoły 🎁. Dziękujemy wszystkim za udział!

Zebranie Samorządu Uczniowskiego

W czwartek 30 kwietnia odbyło się zdalne posiedzenie Samorządu Uczniowskiego, na którym omówiono plan pracy na kolejne tygodnie. Przedyskutowano propozycje zmian w regulaminie SU, zaplanowano akcje integrujące naszą społeczność szkolną zmuszoną przez epidemię do pracy w domu.

 

Iwona Wójcik

Drodzy Maturzyści!

Drodzy Maturzyści!
Dzisiaj o godzinie 9.00 mieliście rozpocząć pisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Najbliższe kilkanaście dni miały być dla Was podsumowaniem całej edukacji szkolnej. Niestety, jak prawie wszystko w naszej obecnej rzeczywistości, uległo to zmianie. Najprawdopodobniej spotkamy się 8 czerwca. Do tego czasu zdobądźcie w sobie siły na powtórki, systematyzowanie wiedzy i cierpliwość. Wiedzcie też, że bardzo mocno, jako cała społeczność szkolna, trzymamy za Was kciuki. Otuchą i wizualnym znakiem wsparcia niech będzie ten plakat z Waszymi imionami wpisanymi w biało-czerwone serduszka pośród wszystkich imion naszych uczniów.

Jesteśmy z Wami 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Zachęcamy Was do świętowania tego dnia poprzez wywieszenie barw narodowych 🙂

Flaga narodowa dla wielu jest symbolem wielkiej dumy. Jednak, nie zawsze tak było. Dawniej flagi były wykorzystywane wyłącznie, by oddziały zbrojne mogły odróżnić się na polu bitwy. W tamtych czasach do wyglądu flagi nie przywiązywano większej uwagi. Ważne było to, aby poszczególne flagi różniły się od siebie. Pierwsze flagi pojawiły się w czasach starożytnych. Posiadali je Rzymianie.

Polską flagą narodową jest prostokątny płat tkaniny o barwach biało-czerwonych i proporcji 5:8. 

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn. Stanowił symbol dostojeństwa i bogactwa. Z uwagi na cenę barwnika, mało kto mógł sobie pozwolić na taki kolor. Był on wykorzystywany więc jedynie przez najbogatszą szlachtę. Na pierwszych flagach Królestwa Polskiego widniał również biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym. W okresie przedrozbiorowym za polskie barwy narodowe uznawano biel, karmazyn i granat. Karmazyn i granat wywodzi się od kolorów strojów kawalerii  W roku 1775 powstała Kawaleria Narodowa, której mundury określono na granatowo-karmazynowo-białe. Po upadku państwa tradycja kolorystyczna nie zanikła.

Biało-czerwone barwy zostały uznane za narodowe dopiero 3 maja 1792 roku. Odbyło się to podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej. Damy pojawiły się wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęga. Natomiast panowie założyli biało-czerwone szarfy.

Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, jako propozycja kompromisowa pomiędzy barwą białą – nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów i trójbarwną – biało-czerwono-szafirową.

Po odzyskaniu niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy. Od 1927 roku zamiast koloru karmazynowego, wykorzystywany jest w polskiej fladze cynober. Ponowna drobne zmiany związane z odcieniami kolorów flagi nastąpiła w 1980 roku. Jednak były to jedynie kosmetyczne zmiany, które nie zmieniały zbytnio samego wyglądu flagi narodowej.

(Informacje ze strony  http://symbolenarodowe.pl/flaga-polski-barwy-narodowe-historia-flagi/)

 

Zakończenie bez zakończenia…

Pierwszy raz w historii naszego Liceum nie odbyła się zgodnie z kalendarzem uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom… 24 kwietnia, piękna pogoda, tylko patrzeć, by przed Pałacem Czeczów poszybowały w górę kolorowe rogatywki podrzucone przez pięknie ubranych, radosnych młodych ludzi, a wśród nich przez najlepszego absolwenta (w tym roku to ona,,,). Uczniowie skończyli szkołę, świadectwa zostały wypisane, a z uroczystością poczekamy. Nie wyobrażam sobie, by się nie odbyła. To potrzebne SPOTKANIE zamykające i otwierające równocześnie. Te emocje przezywane wspólnie, „na żywo”, są niezapomniane. A wiem coś o tym, bo doświadczam ich od 1997 roku, kiedy szkolę kończył pierwszy rocznik (pozdrawiam wszystkie roczniki „Baczyńskiego”). Choć matury też nie odbędą się w maju, pracujemy. Życie szkoły przypomina teraz bieg maratoński. Razem-młodsi i starsi, pomagając sobie wzajemnie, zwłaszcza mentalnie, dobiegniemy…

„Insygnia” Najlepszego Absolwenta uszyte w 1997 roku

Autor: Alina Nowak