43-340 Kozy, ul.Szkolna 20 33 8174382 liceum@lo.kozy.pl

Czy wybrałeś już swoją szkołę?

Author:

LO Baczyński oczami uczniów

Zapraszamy do zobaczenia filmiku przygotowanego przez uczniów klasy I BP (Paulinę Rolak i Pawła Mordarskiego).

Miał być dzisiaj prezentowany podczas Dnia Otwartego. Życzymy miłych wrażeń 🙂

Znajdziecie go pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1TMS

Broszurka promocyjna „BACZYŃSKI INSPIRUJE”

Dzisiaj zamieszczamy broszurkę, która miała być przekazywana Ósmoklasistom podczas jutrzejszego Dnia Otwartego. Prosimy Was o przesyłanie jej zainteresowanym. Przypominamy także, że LO Baczyńskiego w Kozach na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzało nabór do klas:

Klasa A
grupa I: historia, język polski, język angielski (15 osób)
grupa II: matematyka, geografia, język angielski (15 osób)

Klasa B
biologia, chemia, język angielski (30 osób)

W związku z pytaniami o wzór formularza wstępnego przypominamy, że jest on dostępny w wersji edytowalnej w zakładce REKRUTACJA http://liceum.kozy.pl/?page_id=3133

Dodatkowych informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 tel. 33 8174382

 

BACZYŃSKI INSPIRUJE

Na 22 maja planowaliśmy przeprowadzenie Dnia Otwartego. Ósmoklasiści mieli już być po egzaminach i mieli dokonywać wyboru szkoły w kolejnym etapie kształcenia. Rzeczywistość pokrzyżowała i bardzo skomplikowała te plany. Zachęcamy Was jednak do zapoznania się z naszą ofertą na kolejny rok szkolny. Jesteśmy małą , kameralną szkołą, otwartą na uczniów i utrzymującą dobry poziom kształcenia (co potwierdzają rankingi Perspektyw).

Informacje o naszych propozycjach na rok szkolny 2020/21 znajdziecie w zakładce REKRUTACJA: http://liceum.kozy.pl/?page_id=3133 . Istnieje tam również możliwość wypełnienia wstępnego formularza i przesłania go na adres: dyrektor@lo.kozy.pl

W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu poprzez e-maila, fb lub telefonicznie 33 8174382. Jutro zaprezentujemy kolejne materiały, a w piątek premiera filmu-prezentacji 🙂

Szkoła w koronie…

Szkoła w koronie 👑 Uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie ukazującym naukę w czasie pandemii. Wygrała klasa IIa 🥇, specjalne wyróżnienie otrzymała klasa IIIb 🎖. Nagrodę- niespodziankę uczniowie klasy IIa otrzymają po powrocie do szkoły 🎁. Dziękujemy wszystkim za udział!

Drodzy Maturzyści!

Drodzy Maturzyści!
Dzisiaj o godzinie 9.00 mieliście rozpocząć pisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Najbliższe kilkanaście dni miały być dla Was podsumowaniem całej edukacji szkolnej. Niestety, jak prawie wszystko w naszej obecnej rzeczywistości, uległo to zmianie. Najprawdopodobniej spotkamy się 8 czerwca. Do tego czasu zdobądźcie w sobie siły na powtórki, systematyzowanie wiedzy i cierpliwość. Wiedzcie też, że bardzo mocno, jako cała społeczność szkolna, trzymamy za Was kciuki. Otuchą i wizualnym znakiem wsparcia niech będzie ten plakat z Waszymi imionami wpisanymi w biało-czerwone serduszka pośród wszystkich imion naszych uczniów.

Jesteśmy z Wami 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Zachęcamy Was do świętowania tego dnia poprzez wywieszenie barw narodowych 🙂

Flaga narodowa dla wielu jest symbolem wielkiej dumy. Jednak, nie zawsze tak było. Dawniej flagi były wykorzystywane wyłącznie, by oddziały zbrojne mogły odróżnić się na polu bitwy. W tamtych czasach do wyglądu flagi nie przywiązywano większej uwagi. Ważne było to, aby poszczególne flagi różniły się od siebie. Pierwsze flagi pojawiły się w czasach starożytnych. Posiadali je Rzymianie.

Polską flagą narodową jest prostokątny płat tkaniny o barwach biało-czerwonych i proporcji 5:8. 

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn. Stanowił symbol dostojeństwa i bogactwa. Z uwagi na cenę barwnika, mało kto mógł sobie pozwolić na taki kolor. Był on wykorzystywany więc jedynie przez najbogatszą szlachtę. Na pierwszych flagach Królestwa Polskiego widniał również biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym. W okresie przedrozbiorowym za polskie barwy narodowe uznawano biel, karmazyn i granat. Karmazyn i granat wywodzi się od kolorów strojów kawalerii  W roku 1775 powstała Kawaleria Narodowa, której mundury określono na granatowo-karmazynowo-białe. Po upadku państwa tradycja kolorystyczna nie zanikła.

Biało-czerwone barwy zostały uznane za narodowe dopiero 3 maja 1792 roku. Odbyło się to podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej. Damy pojawiły się wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęga. Natomiast panowie założyli biało-czerwone szarfy.

Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, jako propozycja kompromisowa pomiędzy barwą białą – nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów i trójbarwną – biało-czerwono-szafirową.

Po odzyskaniu niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy. Od 1927 roku zamiast koloru karmazynowego, wykorzystywany jest w polskiej fladze cynober. Ponowna drobne zmiany związane z odcieniami kolorów flagi nastąpiła w 1980 roku. Jednak były to jedynie kosmetyczne zmiany, które nie zmieniały zbytnio samego wyglądu flagi narodowej.

(Informacje ze strony  http://symbolenarodowe.pl/flaga-polski-barwy-narodowe-historia-flagi/)

 

Frohe Ostern!

Już prawie od miesiąca nasze szkolne życie toczy się wirtualnie. Kontaktujemy się za pomocą Internetu, uczymy, rozmawiamy i wspieramy , mając nadzieję na rychłe spotkanie w „realu”. Tymczasem nie mogąc sobie złożyć życzeń osobiście, nasi maturzyści zainspirowani zdjęciem znalezionym  w sieci , w ramach wirtualnej lekcji języka niemieckiego, przygotowali  w swoich domach świąteczne życzenia dla całej społeczności Baczyńskiego! A o to efekty!

Radosnych Świąt!  Frohe Ostern! Mimo wszystko…

Więcej prac na stronie  https://www.facebook.com/LOwKozach

Konkurs na spostrzegawczość

Wczoraj zakończyliśmy nasz konkurs na spostrzegawczość. Przez ostatnich siedem dni otrzymywaliście zdjęcia z przestrzeni naszej szkoły i musieliście je zlokalizować. Bardzo dziękujemy Wam za wspólną zabawę. Wśród osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzców: Ola Michniewicz, Julia Kruczała, Zuzanna Bucała, Sandra Trojak, Patryk Honkisz, Adrian Szczypka. Gratulujemy! Nagrody trafią do Was w dogodnym czasie 🙂

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć. Tym razem opisane 🙂 https://www.facebook.com/LOwKozach

dav

Włączamy kreatywność…

Zapraszamy do udziału w konkursie, pt. „Sposób na nudę. Włączamy kreatywność.” 🐐
Jeżeli lubisz poezję, pisać opowiadania, itd… to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! 🤩

Regulamin do zapoznania:
https://docs.google.com/…/16PO7xa4TPcrykkU246uWCVXd4R…/edit…

Kontakt:
▶️E-mail: mrgkozy@gmail.com,
▶️FB: MRG Kozy lub bezpośrednio Dorota Trojanowska.

„Solidarność w oczach młodzieży”

We wtorek 3 marca w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności” odbyło się podsumowanie II edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego „Solidarność w oczach młodzieży” połączone z wręczeniem nagród dla autorów zwycięskich i wyróżnionych prac. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ “Solidarność” oraz Sekcję Regionalną Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Regionu Podbeskidzie pod honorowym patronatem Śląskiej Kurator Oświaty. Był on adresowany był do młodzieży podbeskidzkich szkół ponadpodstawowych. Tematem tegorocznej edycji była zbliżająca się 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Na konkurs wpłynęło łącznie 45 prac.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie zdobyła praca naszej uczennicy Martyny Bryzek (IAG). Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

TLENODAJNIA

Nie od dziś powszechnie wiadomo, że ekologia to ważna sprawa, że trzeba dbać o nasz dom – Ziemię oraz o to, aby wszystkim nam żyło się lepiej. 🌍 Z tego powodu 27 lutego grupa uczniów z naszej szkoły wraz z Młodzieżową Radą Gminy Kozy uczestniczyła w szkoleniu z zakresu ekologii poprowadzony przez fundację ARKA. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, które z pewnością zapadną nam w pamięć. 🌳 Przyswojone informacje postaramy się sumiennie przełożyć na nasze życie codzienne. ♻️ Dodatkowym efektem zajęć będzie również przygotowanie warsztatów dotyczących ZERO WASTE dla uczniów naszej szkoły. Przygotują je Pauliny i Zuzia z IBP. Z niecierpliwością czekamy na efekt. 

Z całego serca zachęcamy do wspierania akcji Fundacji ARKA, takich jak np. ROWER POMAGA, 🚲 albo Książka Wspiera Bohatera.📗

Wspólnie starajmy się zmieniać złe nawyki i kreować te lepsze, zdrowsze, korzystniejsze dla nas i środowiska. 🌱🐐

Sezon 01 Epizod 09

„Wyjątkowe Kozy” Sezon 01 Epizod 09 🎞

Żeby choć na chwilę uciec od wałkowanego z każdej strony tematu 👑 , wracamy po przerwie w emisji naszego serialu.

🏫 Liceum na wsi. Wydaje się, że nic w tym wyjątkowego. Dobrzeń Wielki (dwa lata temu obchodzili 65-lecie), Kamienica Polska, Stara Kamienica (z tymi Kamienicami to akurat przedziwny zbieg okoliczności), Ornontowice (reaktywacja), Niedzica (tak, od tego zamku na przysiółku) – również są wsiami, posiadającymi swoje własne liceum. Powstanie LO im. K.K.Baczyńskiego w Kozach w roku szkolnym 1993/1994 było jednak wyjątkowe. W odległości kilku kilometrów znajdowały się przecież Bielsko-Biała i Kęty ze swoimi placówkami. Do wyboru, do koloru. Po co komuś było to w ogóle potrzebne do szczęścia
Po kilku latach jego funkcjonowania okazało się, że koziańskie liceum jest strzałem w dziesiątkę. Nie chodzi tu nawet o liczbę chętnych do nauki, ściągających z rodzimej miejscowości i okolicznych gmin. Chodzi o WYJĄTKOWĄ atmosferę, która przenika przez mury szkoły. Nieważne, czy w dawnej siedzibie przy Placu Ks. Kochaja, czy już w aktualnym budynku przy Szkolnej. Wielka w tym zasługa dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów. Przywołując klasyczne już: „Taki mamy klimat” – Baczyński uosabia wszystkie najlepsze cechy, jakie może posiadać pozamiejska placówka oświatowa.
Serio, zastanówmy się na chwilę. Poślemy swoje ukochane, grzeczne dziecko do miejskiej Sodomy i Gomory, do tych fabryk maturzystów, gdzie ich pogryzą, przeżują i wyplują Brrr, maszynka do mięsa, obrazek jak z teledysku Pink Floyd (starsi skojarzą, młodzi raczej nie znają 😂). W Kozach jest aktywnie, miło, rodzinnie, bezpiecznie, kameralnie, z szacunkiem do indywidualności. Wspaniały czas aby zastanowić się nad swoją rolą w dorosłym życiu.
Patron szkoły w utworze „Młodość” pisał:
📃„ To, co poznane, cierpki owoc,
co w siwy porost zmienia wzrok,
co w kamień zmienia. Marmurowe
obłoki kładzie w noc.”
Wybór autora wobec współcześnie realizowanego celu szkoły wcale nie jest przypadkowy. W centrum zainteresowania znajduje się harmonijne dojrzewanie młodego człowieka oraz uniknięcie zdemolowania jego niewinności.
Dobra, zrobiło się patetycznie, nie brniemy już dalej w lirykę 🤐
W 2013 roku uroczyście obchodziliśmy XX-lecie istnienia szkoły, za chwilę minie trzecia dekada. Absolwenci radzą sobie doskonale, realizują swoje marzenia, są dobrymi ludźmi. Szkoła jako społeczność wciąż znakomicie zdaje swój indywidualny egzamin. Gratulujemy 😘👍

Tekst ze strony https://www.facebook.com/UrzadGminyKozy/

Informacja dotycząca zawieszenia zajęć do 25 marca

Aktualna, dynamicznie rozwijająca się sytuacja wymaga od władz samorządowych adaptowania się do bieżących zaleceń centralnych organów państwa.

W pierwszej kolejności podajemy informację, że przypadek zarażenia koronawirusem mieszkańca Gminy Kozy nie został potwierdzony.

W związku z wczorajszą decyzją Wójta Gminy Kozy o zawieszeniu zajęć w publicznych placówkach oraz wspólną decyzją organizatorów w placówkach niepublicznych, a także poleceniami Premiera Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polski oraz Wojewody Śląskiego, Wójt Gminy Kozy, kontynuując działania prewencyjne, mając na względzie ujednolicenie działań, zdecydował o kontynuacji całkowitego zawieszenia zajęć (dydaktycznych i opieki)

w następujących placówkach:
1)    Gminne Przedszkole Publiczne w Kozach
2)    Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kozach
3)    Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kozach
4)    Liceum Ogólnokształcąca w Kozach.
A także w
następujących placówkach:
1)    Placówka Wsparcia Dziennego  Kozach
2
)    Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach.

Działać będą: Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach oraz Dom Kultury w Kozach, jednak nie będą się tam odbywać zorganizowane zajęcia.

Decyzje o zawieszeniu zajęć i opieki w placówkach niepublicznych podjęli również organizatorzy następujących placówek:
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kozach
Niepubliczne Przedszkole „Maja” w Kozach
Niepubliczne Przedszkole „Akademia Malucha” w Kozach
Niepubliczne Przedszkole Językowe „Mały Podróżnik”
Żłobek „Szkarbek”,
Żłobek „Akademia Ciotki Klotki”,
Klub Dziecięcy „Ranczo bobasa”.

W związku z pytaniami dotyczącymi praw rodziców i opiekunów, co do sprawowania w tym czasie opieki, prosimy o zapoznanie się z przepisami i możliwościami skorzystania z uprawnień:
https://www.gov.pl/web/rodzina/koronawirus-wazne-dla-rodzicow  oraz  https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/koronawirus-zamknieta-szkola-przedszkole-jak-otrzymac-zasilek

Zalecamy kontakt z całodobową infolinią Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej na temat koronawirusa pod numerem telefonicznym 504 022 816.
O nowych faktach będziemy informować na bieżąco. 

Komunikat o zawieszeniu zajęć 11 marca 2020 roku

W związku z podejrzeniem kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem w jednej ze szkół na terenie gminy Kozy, Wójt Gminy Kozy podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w dniu 11 marca 2020 r. w następujących placówkach:
1) Gminne Przedszkole Publiczne w Kozach
2) Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kozach
3) Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kozach
4) Liceum Ogólnokształcące w Kozach.
Działania te mają charakter prewencyjny. W dniu 11 marca 2020 r. wymienione placówki nie będą prowadziły zajęć opiekuńczych. Równocześnie decyzją Wójta zostały zamknięte w dniu 11 marca 2020 r. następujące placówki:
1) Placówka Wsparcia Dziennego w Kozach
2) Dom Kultury w Kozach
3) Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach
4) Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach.

Decyzje o zawieszeniu zajęć i opieki w placówkach niepublicznych podjęli również organizatorzy następujących placówek:
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Kozach
Niepubliczne Przedszkole „Maja” w Kozach
Niepubliczne Przedszkole „Akademia Malucha” w Kozach
Niepubliczne Przedszkole Językowe „Mały Podróżnik”
Żłobek „Szkarbek”
Żłobek „Akademia Ciotki Klotki”
Klub Dziecięcy „Ranczo bobasa”

Ponadto zalecamy kontakt z całodobową infolinią Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej na temat koronawirusa pod numerem telefonicznym 504 022 816.

Grand Prix za SOLIDARNI

W czwartek, 6 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał X Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, zorganizowanego przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz podbeskidzką „Solidarność”. Miło nam poinformować, że 1 miejsce w tej jubileuszowej edycji konkursu i Grand Prix zdobyła Adrianna Frączak z klasy IIIa naszego liceum. Gratulujemy 

W finale Ada zmierzyła się z 52 uczniami z 17 szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Żywca. Na ponad 30 pytań testowych z historii współczesnej popełniła tylko jeden błąd. Jeszcze raz gratulujemy odniesionego sukcesu. Czekamy na relację fotograficzną z przyznania Grand Prix 

https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/edukacja/konkursy-historyczne/83439,Final-X-Podbeskidzkiego-Konkursu-Historycznego-Solidarni-Bielsko-Biala-6-lutego-.html?fbclid=IwAR2XvKDqhxLL4S_U6zuey90s1ZL4Y_LeDUgcYCZIqHZPwpgVXNyowP-mzMo

http://www.solidarnosc.org.pl/…/x-konkurs-solidarni-za-nami/