• Akcja "Dzień dla Życia"
 • Bergheim 2014 - wymiana młodzieży
 • Happening "Pod Platanem" 2014

Najnowsze wpisy

brukselka2Szkolny Klub Europejski “Brukselka

brukselka2Szkolny Klub Europejski "Brukselka" działa w naszym liceum od 2003 r.

W tym roku szkolnym klub liczy 33 członków.

Prezesem klubu została Kasia Pawińska z kl. 2a, zastępcą Kasia Jezierska ( kl. 1c), skarbnikiem Łukasz Etgens (3b) a funkcje sekretarzy pełnią Ola Łaś i Jola Rokowska z kl.2a.

 

W najbliższym czasie ( 19 grudnia 2012) odbędzie się debata europejska przygotowana przez członków klubu pod opieką p. Iwony Wójcik na temat "Holandia jest krajem wolności".

We wtorek, 27 listopada odbędzie się krótkie zebranie wszystkich członków klubu na przerwie o godz.11.00 w sali 23. Zapraszamy członków klubu i wszystkich uczniów  chętnych do współpracy.


 • Dziewiąta Noc Kina Europejskiego w Baczyńskim!

  Tym razem nasza nocna  przygoda miała miejsce  17-18 lutego 2017. Wybór pracowni informatycznej jako sali kinowej był strzałem w dziesiątkę (dziękujemy Paweł!). Duży ekran, dobre nagłośnienie, Rafał  zajmujący się projekcją, luksusowe materace od p. Kasi, pizza, ciasto Kingi – wszystko sprzyjało naszemu filmowemu spotkaniu. Oglądaliśmy filmy akcji i komedie, ale zgodnie z założeniem tylko produkcje europejskie. Było ciekawie, miło  i „Z KULTURĄ”! Po raz pierwszy  towarzyszyła nam p. Kamila  i bardzo jej się  podobało 🙂

 • Współczesna młodzież chce współdecydować

  “Współczesna młodzież chce współdecydować o ważnych aspektach życia szkoły” – tak brzmiał temat kolejnej debaty Szkolnego Klubu Europejskiego “Brukselka”, która odbyła się we wtorek 29 listopada. Debatujący- Weronika, Jarek, Rafał (zespół afirmujący) oraz Karolina,  Michał i Tomek (zespół negujący) dostarczyli zgromadzonej publiczności nie lada emocji, argumentując swoje stanowisko do postawionej w temacie tezy. W ożywionej dyskusji  widzów po debacie pojawiła się propozycja przeprowadzenia  kolejnego takiego przedsięwzięcia , do którego już zgłosili się chętni uczestnicy. Chcemy przypomnieć , iż nasze  debaty szkolne mają formę amerykańskiej debaty parlamentarnej.
  Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach 🙂

  20161129_151202

 • EURES? EUROPAS?

  Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego “Brukselka” uczestniczyli 14 czerwca w ciekawych warsztatach przeprowadzonych przez przedstawiciela EUROPE DIRECT z Bielska-Białej p. Krzysztofa Kowalczyka. Co to jest EURES? Do czego młodym ludziom może się przydać EUROPASS? – odpowiedzi na te pytania padły w trakcie dzisiejszego spotkania. Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy odsyłamy na strony: www.cedefop.europa.eu www.europass.frse.org.pl www.europassplus.de 🙂 http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en www.erasmusplus.org.pl www.eurodesk.pl (zakładka “wolontariat”) … warto tam zajrzeć , przed Wami już niedługo studia, może wolontariat, a może praca w kraju lub za granicą. Informacje tam dostępne mogą się Wam bardzo przydać  🙂

 • Projekt PEACE trwa!

  Za nami kolejny dzień realizacji w naszej szkole projektu PEACE , który odbywa się dzięki współpracy naszego LO ze studencką organizacją AIESEC działającą przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.Warsztaty w języku angielskim , podczas których poznajemy Indie, Japonię i Turcję prowadzą Merve Talaz (Turcja), Hayashi Naoki(Japonia) i Sukhneek Singh(Indie) Oto fotorelacja z oficjalnego powitania gości i warsztatów w Ib i III A:

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA 11005783_429550217197129_198018795_n

  Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/LOwKozach

  Artykuł w Beskidzka24 – http://www.beskidzka24.pl/artykul,miedzykulturowe_kozy,29987.html

 • Ogłoszenie Klubu Europejskiego “Brukselka”

  W dn . 22.02- 01.03 będziemy gościć w naszej szkole 3 studentów obcokrajowców prowadzących zajęcia w języku angielskim w ramach projektu PEACE – cross- cultural understanding. Poszukujemy 2 osób, które przyjmą tych studentów w swoich domach w tym czasie. Dlaczego warto brać udział w tym projekcie? To jedyna, niepowtarzalna okazja poznania naprawdę ciekawych młodych ludzi z innych krajów i kontynentów, sposobność do praktycznego użycia języka angielskiego, którego uczycie się od tylu lat i przekonania się, co naprawdę umiecie. To wreszcie “darmowe” korepetycje z konwersacji przed maturą (dla drugich i trzecich klas także). Zainteresowanych bliższymi informacjami o tym projekcie prosimy o jak najszybszy kontakt (przez FB) z p. Agatą Sojką-Marek.

 • Debata “Nie powinno być ocen z lekcji wychowania fizycznego”

  We wtorek( 08.12.2014) odbyła się dziesiąta już  debata europejska  zorganizowana przez działający przy naszym liceum  Szkolny Klub Europejski “Brukselka”. Temat tegorocznej debaty : “Nie powinno być ocen z lekcji wychowania fizycznego”. Debatującym gratulujemy   świetnych wystąpień, publiczności  dziękujemy za życzliwy odbiór i zainteresowanie! Propozycja kolejnej debaty w styczniu, przed nocą filmową bardzo  nam  się podoba!

  Debata

 • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie „MY W EUROPIE”

  Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie „MY W EUROPIE” Jak wykorzystać szanse w zjednoczonej Europie? Historyczne i ekonomiczne uwarunkowania integracji gospodarczej Europy.

  Tematyka konkursu: Zakres tematyczny konkursu będzie obejmował dwa obszary:

  Zakres stały: 1. Podstawowe informacje dotyczące historii Europy jako organizmu polityczno-historycznego, współpracy w tworzeniu podstaw prawa europejskiego katalogu praw i obowiązków obywatelskich. 2. Historia powstawania państw narodowych w Europie, etapy kształtowania się świadomości narodowej w poszczególnych krajach europejskich. 3. Najważniejsze wydarzenia z historii Polski na tle wydarzeń europejskich (więcej…)

 • „PEACE – Cross-cultural Understanding” – 2010

  PEACE_cienW dniach 7-14.03.2010r. mieliśmy okazję gościć wolontariuszy biorących udział w międzynarodowym programie „PEACE – Cross-cultural Understanding”. Rii – z Japonii, Bassant – z Kataru i Nicolas – z Argentyny przyjechali, by podzielić się z nami wiedzą na temat ich krajów, kultury, języka i religii. Jednak i my nie pozostaliśmy im dłużni.

  W poniedziałek Rii i Bassant świętowały wraz z nami Dzień Kobiet 🙂 niemałe zdziwienie pojawiło się na ich twarzach, gdy w sali 24 pojawili się chłopcy z kwiatami.

  Warsztaty prowadzone przez naszych gości odbywały sie w miłej atmosferze. Sprawdziliśmy nasze umiejętności komunikowania się w języku angielskim, próbowaliśmy się nauczyć sztuki origami, oglądaliśmy z zachwytem pismo arabskie (pisane i czytane od prawej do lewej) i japońskie, Nicolas zajął nas ciekawym quizem i nauką ‘tanga argentino’ (o efektach lepiej nie wspomnimy – niestety, nie było tak jak w piosence: „(…) śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej (…)” :). Natomiast Bassant pokazała nam jak bogaty i innowacyjny jest jej kraj. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się pojechać do Kataru (szkoda, że nie na wycieczkę szkolną).

  Wtorkowa wycieczka do Muzeum w Oświęcimiu pozwoliła obcokrajowcom poznać fragment brutalnej historii II wojny światowej. Drugą część stanowiła wizyta w Harmężach. Uczniowie i studenci obejrzeli szokujące zdjęcia i obrazy, które wzbudziły wiele emocji.

  W ciągu tego tygodnia Klub Europejski „Brukselka” wykazał się dużą aktywnością, której kumulacja nastąpiła w środowe popołudnie podczas „Wieczoru Polskiego”. Mogliśmy pochwalić  się tańcami: krakowiakiem, polonezem i Lajkonikem z prawdziwego zdarzenia- wspaniale zaprezentował się zespół „KOZIANIE. Rii, Bassant i Nicolas byli wyraźnie zainteresowani, ‘pstrykali’ zdjęcia i nagrywali filmy. Wyrazy uznania należą się naszej przewodniczącej – Ani Niedzieli, która prowadziła (w języku angielskim) „Wieczór Polski” i naprawdę sprawdziła się w tej roli. Ponadto poczęstowaliśmy gości charakterystycznymi polskimi potrawami: bigosem, pierogami, krokietami, żurkiem, barszczem – co mogli to spróbowali 🙂 Naszym zdaniem słynna polska gościnność nie zawiodła i być może będzie to główna cecha, z jaką obcokrajowcy będą kojarzyć polskość.

  W czwartek oprócz warsztatów w szkole, odbyła się wycieczka do Muzeum Browaru w Żywcu. Studenci mieli też okazję spędzić czas  w Bielsku-Białej i Krakowie, dokąd z pewnością będą wracać choćby wspomnieniami.

  Szczególne gratulacje i podziękowania należą się ‘dobrym duchom’ tej akcji:       p. Agacie Sojka-Marek i p. Iwonie Wójcik – gdyby nie ich upór i determinacja z pewnością te spotkania nie doszłyby do skutku. Mamy nadzieję, że akcja „PEACE” stanie się corocznym obowiązkowym punktem w kalendarzu naszych licealnych imprez.

 • Od Parlamentu Europejskiego do edukacji obywatelskiej (2009)

  W dniach 9-11.02.2006 w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu odbyło się seminarium eksperckie „Od Parlamentu Europejskiego do edukacji obywatelskiej. Edukacja obywatelska a przyszłość Unii Europejskiej”.  Z naszego Liceum udział wzięli: mgr Miłosz Zelek – opiekun, Izabela Harat – klasa 1a, Kamila Drzewiecka – klasa 1d.

  Organizatorami seminarium oprócz WSB-NLU byli: Parlament Europejski, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu oraz Centrum Edukacji Europejskiej w Warszawie. Patronat honorowy nad inicjatywą objął Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolski Kurator Oświaty.

  W trakcie seminarium uczestnicy reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne z województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego mieli możliwość zdobycia wiedzy z zakresu edukacji obywatelskiej oraz funkcjonowania UE. Zajęcia prowadzone były w formie wykładów oraz warsztatów przez trenerów Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  Gościem specjalnym seminarium był dr Janusz Onyszkiewicz – Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, który w trakcie swojego wykładu przybliżył zasady funkcjonowania PE oraz europejskich grup politycznych. Wziął także czynny udział w panelu dyskusyjnym „Przyszłość UE – koncepcja aktywnego obywatelstwa”.

  Uczestnicy seminarium mieli możliwość bliższego poznania się w trakcie zorganizowanego ogniska.

  Więcej informacji na stronie WSB

  wsb2

 • SPRING DAY IN EUROPE 2008

  Obchody „Spring Day in Europe 2008”
  w Liceum Ogólnokształcącym

  im. K. K. Baczyńskiego w Kozach

   

  14 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Kozach odbyły się obchody „SPRING DAY IN EUROPE” przygotowane przez Szkolny Klub Europejski „Brukselka”. Podstawowym celem tegorocznej imprezy była prezentacja państw Unii Europejskiej, które przystąpiły do wspólnoty w 2004 i 2007 roku. Miała ona na celu pogłębienie wiedzy o „najmłodszych” członkach U.E., poznanie ich tradycji, kultury i historii.

  Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Domu Kultury w Kozach, dokąd przybyli liczni goście: p. Edward Kućka – Wójt Gminy Kozy, p. Marek Małecki – Dyrektor Domu Kultury, p. Przemysław Gazda- przedstawiciel Europe Direct w Bielsku – Białej oraz Szkolny Klub Europejski „Młody Europejczyk” działający w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kozach wraz z opiekunem p. Małgorzatą Flisek.

  Głównym punktem obchodów były występy wszystkich klas. Uczniowie prezentowali państwo, które kilka tygodni wcześniej wylosowali. Prezentacja obejmowała takie elementy jak: przygotowanie plakatu zawierającego najważniejsze informacje o kraju, własnoręcznie uszytą flagę, przyrządzenie tradycyjnej potrawy ( ten element chyba najbardziej przypadł do gustu jury ), taniec, hasło w danym języku i wspólny rekwizyt.

  Jury w składzie: Alina Nowak, Agata Zielińska, Marek Małecki, Przemysław Gazda oceniało przede wszystkim staranność i pomysłowość prezentacji oraz sposób jej prowadzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż dla najbardziej kompetentnego, rzetelnego, a przede wszystkim elokwentnego prowadzącego przygotowano specjalne nagrody. Otrzymali je: Joanna Sablik, uczennica klasy 1c oraz Michał Kojder, reprezentant zwycięskiej klasy 1b. Wyróżnionym gratulujemy!!!!

  Zgodnie z tradycją szkoły poza konkursem wystąpiło także grono pedagogiczne, które zaprezentowało Słowenię i wykonało po słoweńsku piosenkę „Marianna”.

  Wyniki konkursu:

  • I miejsce: klasa I b prezentująca Rumunię
  • II miejsce: klasa II c prezentująca Węgry
  • III miejsce: klasy III b ( Cypr ) i II b ( Czechy ).

  Poziom większości prezentacji był naprawdę wysoki. Poza dobrą zabawą uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, zaangażowaniem i profesjonalizmem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa 3d, która dla potrzeb prezentacji udała się na Słowację, by nakręcić krótki film i przeprowadzić wywiady z mieszkańcami miejscowości Namestov, klasa 2b z brawurowym wykoniem cieszącej się ostatnio niezwykłą popularnością piosenki Ivana Mladka Jožin z bažin oraz występ dziewcząt z klasy 1a prezentujących taniec estoński.

  W trakcie imprezy było barwnie, wiosennie, czasem śmiesznie… Nie należy jednak zapominać, iż takie uroczystości poza tym, że przede wszystkim kształcą, pogłębiają i poszerzają wiedzę, uczą tolerancji, to także bawią, integrują społeczność szkolną i… pozostawiają niezwykłe i niezatarte wspomnienia.

Archiwum

Liceum Ogólnokształcące
im. K.K.Baczyńskiego

plac ks.K.Kochaja 1
43-340 Kozy

tel./fax: 338174382

email: lokozy@o2.pl

User MENU

Dziennik elektroniczny

FACEBOOK

FACEBOOK